חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סיור במטולה ובשמורת נחל עיון

המלצה לסיור משולב – קצת במושבה מטולה וקצת בשמורת נחל עיון.

הסיפור של מטולה – המושבה הצפונית בישראל

כאשר רכש הברון רוטשילד את אדמות הכפר אומטולה מידי אפנדי מצידון בשנת 1893, במטרה ליצור גוש מושבות סביב ראש פינה הוא לא העריך כמה קשות תהינה השנים הראשונות. רק לאחר כשנתיים, בעת המרד הדרוזי בעות'מנים נטשו האריסים הדרוזים את האדמות בהן אחזו בכח. 59 האיכרים שנבחרו בקפידה מבין בני המושבות הוותיקות הגיעו למקום ב-1896, במסע מצידון כי דרך מהגליל לא היתה עדיין, וכל אחד מהם קיבל לידיו כ-200 דונם לחקלאות ותמיכה רבה מצד אנשי הברון.

הקשיים נמשכו גם בתום מלחמת העולם הראשונה כאשר המושבה נכללה בשטח המנדט הצרפתי ואף הותקפה וננטשה למספר חודשים. ב-1923 כאשר הוסדר קו הגבול בין בריטניה לצרפת נקבע שהיא תוכלל במנדט הבריטי בקצה "אצבע הגליל". הגבול נקבע 30 מטר צפונית לבתי המתישבים כאשר אדמות של חלק מהמשפחות נותרו מעבר לגבול בבקעת עיון.

גם בהמשך סבלה מטולה מהתקפות וקשיים מהקרבה המיידית ללבנון אך עם השנים היה התבססה והפכה לנקודת יישוב מרוחקת ומנומנמת שכלכלתה מבוססת על מטעי נשירים (תפוחים!) ותיירות כשהמבקרים נהנים מהנוף והשקט. במרוצת הזמן התפתחו בה מספר לא קטן של נקודות ענין שיכולות ליצור יופי של סיור לכמה שעות ואף יותר.

שיטוט איטי לאורך רחוב הראשונים יפגיש אתכם עם בתי המושבה הותיקים כששילוט נאה יספר לכם את סיפורם של המבנים והמתישבים. מוזיאון קטן "בבית האיכר" יעשיר את הצד ההסטורי המרתק. מרכז קנדה שנבנה בלב המושבה כולל זירת החלקה על הקרח, בריכה ובאולינג ויאפשר בילוי מסוג אחר.

במושבה היצע גדול של צימרים ואף מלונות למי שמעונין לבלות לילה במקום ולצידם התפתחו מספר לא קטן של מסעדות ובתי קפה. בינהם מומלצים במיוחד מסעדת הטחנה (לקרניבורים), בית שלום ועיוני.

אתר חובה מבחינתי הוא מצפה דדו על שם הרמטכ"ל דוד אלעזר ז"ל שנמצא במקום נישא בדרום מערב המושבה. המצפה, שבעיני הוא מהיפים בגליל, מאפשר להבין היטב את המתאר הגיאוגרפי. מטולה נמצאת על גבעות שמהוות חיץ בין עמק החולה שמדרומה לעמק עיון שמצפונה. בצידו הצפוני של בקעת עיון רואים היטב בשטח לבנון את קליעה (הנוצרית אורתודוקסית), מרג' עיון (המרונית) ואל-חיאם (השיעית) ואף את מבצר הבופור. הגוש המסיבי והמרשים של החרמון ניבט ממזרח. נקודה מומלצת ביותר.

טיול בין המפלים בשמורת נחל עיון

לחובבי הטבע מציעה מטולה שמורת טבע מקסימה וקומפקטית היא "שמורת נחל עיון". הנחל, שהוא אחד מארבעת מקורות הירדן, מתחיל במעיינות בקרבת העיירה מרג' עיון, חוצה את הבקעה במספר תעלות השקיה ונכנס לשטח מדינת ישראל בצפון-מזרחה של מטולה. מכאן הוא מתחתר בערוץ קניוני לאורך כ-2 ק"מ במהלכם הוא יורד כ-150 מטר, מה שמסביר את נוכחתם המרשימה של מפלים מקסימים לאורכו.

לשמורת נחל עיון 2 כניסות: עליונה (צפונית) ותחתונה (דרומית) והבחירה בינהם קשורה לעובדה אם תגיעו עם רכב אחד או שניים. הסיור "הקלאסי" הוא חד-כיווני המתחיל בכניסה העליונה ויורד כל הדרך עד לכניסה התחתונה. אם תבחרו באפשרות זאת – חפשו את גשר עיון שנמצא ליד חניון הרכב מעט מצפון לכניסה העליונה. גשר זה נבנה בידי הבריטים והיה אחד הגשרים שפוצצו בידי הפלמ"ח ב"ליל הגשרים" ביוני 1946. בשנות ה- 80' הגשר שופץ ומשמש כיום את צה"ל.

מסלול ההליכה החד כיווני, כ-2 ק"מ אורכו, עובר ליד חמישה מפלים: מפל עיון (גובהו כ-9 מ'), מפל הטחנה (גובהו כ-21 מ') ולצידו שרידי טחנת קמח עתיקה, שני מפלי האשד (שגובהם כ-5 ו- 9 מ') ולבסוף הגבוה והמפורסם במפלי הנחל – הוא מפל התנור שגובהו כ-31 מ'! שמו של המפל מגיע משמו הערבי "תנורה" שמשמעותו חצאית בגלל צורת המפל. הרחצה בנחל אסורה, אבל בין מפל התנור לכניסה התחתונה יש בריכת שכשוך נאה.

אם תגיעו עם רכב יחיד – התחילו בכניסה התחתונה – עלו דרך השביל למפל התנור או אף יותר לפי הזמן והכושר שלכם ולבסוף שובו על עקבותיכם. השביל מוסדר ונוח, מוצל רק בחלקו וכולל מדרגות רבות.
לצד הנחל יש צמחיה מגוונת מאוד של עצים, שיחים ומיני פרחים מהם נדירים שאותם תוכלו לראות כמובן רק במהלך החורף, האביב וראשית הקיץ. למרות זאת הנחל מזמין ונהדר בכל עונות השנה.

קצת טריוויה על שמורת נחל עיון

  • מפל התנור הוא הגבוה במפלי הארץ למעט מפלי רמת הגולן.
  • בגלל המצב שמימי מקורות נחל משמשים להשקיית השדות בבקעת עיון בלבנון ולמעשה מיעוט זניח שלהם מגיע לשמורה בקיץ, "מחזקת" רשות הטבע והגנים את הזרימה בשמורה ע"י מים שמובאים בצינור מנחל דן…
  • את מילות השיר "רקפת" כתב לוין קיפניס בעקבות ביקור שערך במטולה בחורף 1921. הילדה בת-שבע המוזכרת בשיר התנדבה ללוותו למפל התנור ובדרך התרשם מאוד ממקבצי הרקפות שראה שם.

אז, שיהיה טיול נפלא ובמושבה ובין המפלים!

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
Picture of עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים את ההטבה?

ממלאים את הפרטים ומקבלים את קופון ההטבה בדוא"ל:

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
דילוג לתוכן