חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מעינות צוננים ליד צפת – עין ליאור עין כובס עין אורות הארי

בימים אלו, הימים המהבילים של חודש אוגוסט, קשה לחשוב על טיול טבע, מתחילים להזיע רק מעצם המחשבה…
אז זהו, שזה לא חייב להיות כך. הנה המלצה לביקור בשני מעיינות יפים ומיוחדים ליד צפת, המאפשרים רחצה של ממש ויכולים להשתלב בטיול בסמטאות עיר הקודש הגלילית. ויש גם בונוס…

מעיינות באזור צפת

אזור הר מרון הוא המקום הגשום ביותר בא"י המערבית. עיקר הגשם יורד במורדות המערביים (ממוצע שנתי של כ-950 מ"מ) אך גם במזרחו וברכס של צפת והר כנען הגשמים מרובים יחסית ושם הממוצע הוא של כ-750 מ"מ בשנה. התוצאה היא ריבוי של מעיינות באזור וכמובן במיוחד לאורך ערוצי הנחלים, שם שכבות האקוויפר נחשפות.

אך בקרבת צפת ישנם מספר לא קטן של מעיינות גם בשכבות סלע גבוהות יותר ואף בעיר עצמה. שלושה מעיינות כאלה, שמימיהם הצוננים זורמים לבריכות המאפשרות שיכשוך. הם יעדנו להפעם.

עין ליאור

ליאור scaled e1660908957941

עין ליאור  הוא שמו של מעיין נאה שנמצא ממש על כביש 8900 אשר קרוי ע"ש ליאור דהן ז"ל אוהב הטיולים שטבע בים בגיל 17.חבריו ומשפחתו שיקמו והסדירו את האתר שמתוחזק באופן שותף בצורה מצוינת ע"י אלי דהן. מי המעיין הנובע כל השנה מפקים מהסלע בקרבת מקום ונשפכים אל תוך בריכה מלבנית בגודל של כ-2.5 X 5 מ' ועומקם כ-70 ס"מ.

סביב המעיין צמחית נחלים מפותחת ואף כמה עצי פרי שמאפשרים כמה פינות מוצלות, נאות ונחמדות לקפה או ארוחה קלה (יש אפילו שולחן קק"ל אחד). המים נעימים ומצוינים לטבילה. אל המעין מגיעים מטיילים וגם אברכים מצפת, בעיקר בימי שישי. סביר להניח שלא תהיו כאן לבד במיוחד משום שהמקום קטן יחסית ומתאים למשפחות וקבוצות קטנות בלבד.

איך מגיעים לעין ליאור?

עין ליאור נמצא כאמור בקרבת כביש 8900 היורד מצפת למירון. יש רחבת חניה גדולה לאחר הפיתול בכביש  כקילומטר אחד לאחר צומת ביריה כשנסעים לכיוון מירון. מהחניה עולים בשביל עפר קצר בו גרם מדרגות המתפתל אל המעין. (בוויז: עין ליאור)

 

עין כובס

כובס scaled e1660909016570

עין כובס הוא מעין נהדר מעל ערוץ נחל עמוד ממנו נשקפים נופים נהדרים ומסביבו בוסתנים. שמו הלא רשמי הוא "מעיין בנימין הצדיק".

המעיין נובע ישירות אל תעלת בטון רוחבית שמובילה את המים לבריכת הטבילה. המים הנובעים מהמעיין טובים לשתיה אם תתפסו אותם ממש בנקודת הנביעה. מי בריכה שגודלה כ-2.5 X2.5 מטר ובעומק של למעלה מ-1.5 מ", קרים, צלולים ונפלאים לימי הקיץ החמים.

המעיין משמש אברכים צפתיים כמקווה בעיקר בימי שישי עת המקום הומה. בזמן זה לא מומלץ לנשים להגיע כי החרדים הטובלים שם בעירום "מפנים" בנות מהמעיין… לעומת זאת המקום די שומם בימי השבוע וגם בשבתות. סביב המעיין כרמי זיתים ומטעי תאנים. יש מקום רב לפרוס בצל פיקניק כדת וכדין…

מקור שמו של המעיין לא ברור. סברה אחת גורסת  כי אנשי צפת נוהגים היו לכבס כאן את בגדיהם. סברה אחרת היא שזהו שיבוש של שמו של קבר-השייח הסמוך – השייח' קוואיס (הטוב). ואגב, למי שיש חשק לטיול רגלי קצר – יכול לרדת בשביל התלול כ-300מ'  על סימון שבילים כחול ויגיע לקבר השייח. האם באמת היה כה טוב אינני יודע. אבל קברו ממוקם במקום נפלא ממנו נוף מרהיב אל תוך ערוץ נחל עמוד.

שמו האחר של המעיין הא "מעיין בנימין הצדיק" עליו נכתב בתלמוד הבבלי: "אמרו עליו על בנימין הצדיק, שהיה ממונה על קופה של צדקה. פעם אחת באה אישה לפניו בשני בצורת, אמרה לו: רבי פרנסני. אמר לה: העבודה, שאין בקופה של צדקה כלום. אמרה לו: רבי, אם אין אתה מפרנסני, הרי אישה ושבעה בניה מתים. עמד ופרנסה משלו.

לימים חלה ונטה למות, אמרו מלאכי השרת לפני הקדוש ברוך הוא: ריבונו של עולם, אתה אמרת כל המקיים נפש אחת מישראל כאילו קיים עולם מלא, ובנימין הצדיק שהחיה אישה ושבעה בניה ימות בשנים מועטות הללו? מיד קרעו לו גזר דינו. תנא: הוסיפו לו עשרים ושתים שנה על שנותיו" תלמוד בבלי, מסכת בבא בתרא, דף י"א, עמוד א'. אגב, קברו נמצא בצפת ברח' לוחמי הגטאות.

ועכשיו אל הבונוס! אם תמהרו ותגיעו באוגוסט ואבריכי צפת לא הקדימו אתכם – תוכלו להנות עדיין מתאנים נפלאות ומתוקות בבוסתנים הסמוכים למעיין

איך מגיעים לעיו כובס?

באזור התעשיה המערבי של צפת, פנו שמאלה ברחוב הראשון והמשיכו עם הכביש כ-1.5 ק"מ. (בוויז: עין כובס. שימו לב הנקודה בוויז לא מדויקת. המעיין מימין לכביש, חפשו מבנה בטון לבן)

 

עין אורות האר"י

אורות הארי scaled e1660909079158

עין אורות הארי נמצא אצטדיון הכדורגל העירוני של צפת.
מדובר במעיין נאה עם מים קרים בצבע טורקיז שמתנקזים לבריכה מלבנית במידות של כ-1.5 עד 4 מ' ובעומק של כ-1.5 מ'.
המעיין עצמו נובע מעל הבריכה במרחק לא רב במעלה הגיא ןמשם המים זורמים את תול הבריכה.

המעיין משמש אברכים מצפת לטבילה (בעיקר בימי שישי) ואז רצוי לא להגיע. לצערי סביבתו לא נקייהאבל הבריכה נהדרת לשכשוך צונן במרחק של 10 מ' מהאוטו…

איך מגיעים לעין אורות האר"י?

יש לנסוע לעבר מגרש הכדרוגל של צפת שנמצאה בחלק הגבוה של נחל עכברה. שימו בוויז: "מגרש כדורגל עירוני, צפת" וסעו לשם.
ברחוב "האחד עשר" סעו כ-500 מטר עד שתראו פניה חדה שמאלה בה עליכם לרדת. לאחר כ-150 מטר הדרל תפנה ימינה ואז משמאלכם במרחק קצר נמצאת בריכת המעיין.

 

עוד מאמרים שאולי יענינו אתכם:

טיולי מים בצפון, סיור בצפת, עכו העתיקה

אם בא לכם טיול מודרך –
מוזמנים לראות את הטיולים הקרובים שלנו – הקליקו כאן >>>
או צרו קשר ונארגן לכם טיול פרטי.

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
Picture of עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

רוצים את ההטבה?

ממלאים את הפרטים ומקבלים את קופון ההטבה בדוא"ל:

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
דילוג לתוכן