חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מפלים בצפון

 

עם בוא החורף והגשמים אני מקבל תמיד המון בקשות להמלצות על טיולי מפלים… אז הנה קבלו כשרות לציבור

רשימה של המפלים המומלצים על ידי בצפון הארץ.

רוב המפלים נמצאים ברמת הגולן אבל יש גם כמה ברחבי הגליל (ראו במפה למטה). חילקתי את המפלים לכאלה שניתן לראותם תוך "חמש דקות מהאוטו ובחינם" לעומת כאלו שמחייבים טיול הליכה. כמו כן ציינתי אם המפלים זורמים כל השנה או כמו רובם רק שבועות ספורים בחורף ובאביב.

בקיצור – יאללה לדרך!

מפת המפלים בצפון הארץ

מפה עם ציון מפלים בצפון הארץ
מפלים בצפון הארץ. יש ללחוץ על המפה לקבלת מפה דינמית.

מפלים בצפון – בחינם ו"חמש דקות מהאוטו"

מפל סער

סער

מפל סער הוא הפופולרי במפלי הגולן. נמצא על אם הדרך בכביש 99 בין הבניאס לכפר הדרוזי מסעדה ולחרמון. שני מפלים מרשימים מאוד נמצאים במרחק כמה עשרות מטרים מהחניה שמעברו השני של הכביש. מנקודת התצפית המקסימה רואים היטב את שני המפלים המרשימים: המפל העליון שגובהו כ-18 מ' נופל ממש מתחת לגשר של הדרך למצודת נמרוד ונווה אטיב (כביש 989)  ויוצר בריכה נאה. מעט מתחתיו נמצא מפל נוסף קטן יותר אך יפה לא פחות. יש שביל קצר וקליל אל התצפית, ויש שביל נוסף מעגלי למיטיבי לכת שעולה לעבר המפל וחוזר דרך הגשר).

נחל סער הצפוני בנחלי הגולן מנקז את בקעת יעפורי ונשפך אל הבניאס (נחל חרמון) בתוך שטח השמורה. הנחל מהווה את הגבול שבין הגולן הבזלתי (אבנים כהות) שמדרומו לבין הר החרמון הגירני שמצפונו (אבנים בהירים). בדרך הגישה לתצפית תוכלו לרכוש פירות טובים, פיתה דרוזית ומשקאות שונים שמוכרים אנשי עין קנייא ומסעדה.

מפל סער – מאפיינים

 • איך להגיע? בוויז: "חניון מפל סער". החניה מדרום לכביש 99. חצו את הכביש הזהירות רבה!
 • מתי זורם? אחרי גשמים בחורף ובאביב
 • עוד באזור: שמורת נחל חרמון, תל פאחר, מצודת נמרוד, רג'ר

מפל גשר הידידות

הידידות עין קנייא

מפל גשר הידידות הוא מפל מרשים של מטרים אחדים עם בריכת מים צלולים שנמצא בנחל סער בכניסה הדרומית לכפר עין קנייא – הקטן בכפרי הדרוזים של הגולן לידי "גשר הידידות". הגשר נהרס ע"י הסורים במלחמת ששת הימים וכמחווה של רצון טוב נבנה במהירות בחזרה ע"י ישראל בהוראת שר הבטחון דאז, משה דיין, ולכן זכה לשם "גשר הידידות".

כאשר הנחל זורם בעוצמה אחרי גשמים – זהו מפל מרשים ונחמד ששוה עצירה על אם הדרך. חונים מצידו המערבי של הכביש ובתוך מטרים אחדים מגיעים לתצפית מאולתרת. מכאן ניתן לצאת לטיול רגלי של כשעה אל מפל נוסף –  מפל רסיסים (בגובה כ-23 מ'!) ובחזרה על גבי שביל שמסומן בסימון שבילים ירוק או לרדת באותו השביל במסלול חד כיווני למפל סער עצמו.

מפל הידידות – מאפיינים

 • איך להגיע? בוויז "גשר הידידות"
 • מתי זורם?  אחרי גשמים בחורף ובאביב
 • עוד באזור: שמורת נחל חרמון, הכפר עין קנייא, מפל סער ומפל רסיסים, ברכת רם

מפל פרע

פרע
מפל פרע ברמת הגולן. תצפית מקיבוץ שניר

מפל פרע הוא מפל מרשים שנשפך אחרי גשמים מגובה רב מעל המצוק של נחל חרמון (הבניאס). נחל פרע הוא נחל מקומי קצר (כ-2 ק"מ אורכו) שמנקז את אזור עין פיט וזעורה וזורם מזרחה עד שפוגש בקניון העמוק של נחל חרמון ונשפך אליו מהגדה המזרחית שלו. שימו לב שבגלל אגן הניקוז הקטן של נחל פרע – המפל זורם למשך ימים ספורים לאחר אירועי גשם.

התצפית הנוחה והמרשימה ביותר היא להגיע לאזור בית הקברות של קיבוץ שניר, ללכת לקרבת המצוק של נחל חרמון בגדה המערבית ולהשקיף אל המפל שנמצא מנגד. חוץ מהמפל הנוף כאן נפלא ומי שרוצה יכול לצאת מכאן לטיול רגלי נהדר אל הטנק הסורי ונחל הבניאס הדרומי. יש אפשרות להתקרב אל המפל גם מתוך נחל שניר וגם משביל ממזרח לארוך נחל פרע.

מפל פרע – מאפיינים

 • איך להגיע? בוויז: "בית עלמין שניר". לחנות מבלי לחסום וללכת בשביל העפר דרומה ולמצוא נקודת תצפית נאה לעבר קניון נחל חרמון ומפל פרע. כאשר אתם מתקרבים למצוק – זהירות!!
 • מתי זורם? אחרי גשמים בחורף ובאביב
 • עוד באזור: שמורת נחל חרמון וה"הטנק הסורי", הכפר העלאווי רג'ר, שמורת תל-דן, מוזיאון אוסישקין

מפל עיט

עיט
מפל עיט ברמת הגולן על ציר המפלים

מפל עייט נמצא על "ציר המפלים" (כביש 808) הוא מהיפים במפלי הגולן ולצידו תצפית מסודרת ונוחה. נחל עייט הוא אחד מיובליו של נחל היהודיה והוא זורם ממזרח על פני השטח באפיק רדוד המכונה מסיל. כאשר הוא מתקרב לעבר עמק החולה והשבר הסורי-אפריקאי הנמוכים ממנו בהרבה הוא "נופל" בדרמטיות את תוך הקניון העמוק שחצב בשכבות הבזלת בדרכו מערבה לעמק. תופעה דומה מתקיימת ברבים מנחלי הגולן – שעם התקרבם לשיפולי הגולן המערביים הם מתחתרים בסלע ויוצרים קניונים ומפלים מרשימים. ניתן להתרשם ליד למפל מעמודוני בזלת שנוצרו בעת התקררות הלבה שכיסתה את האזור לפני כ-4 מליוני שנים ובדומה לתופעה מוכרת מבריכת המשושים.

מפל עייט נמצא ממש בסמוך לכביש 808. חניה נוחה ושביל מסודר, מונגש ומגודר של כ-100 מ' יוביל אתכם לעבר התצפית המרכזית (מצפה אליהו) ממנה רואים את המפל הגבוה והמרשים. שבילי הליכה קצרים נוספים יובילו משם לאורך כ-200 מטר וממנו ניתן לראות מפל נוסף במורד הקניון או לעבר המפל הראשי עצמו.

מפל בזלת

בזלת עדי זרחי 1
מפל בזלת ברמת הגולן ליד גמלא. צילום: מורת הדרך עדי זרחי

מפל בזלת נמצא גם הוא על "ציר המפלים" (כביש 808) כחצי ק"מ דרומית לפניה לאתר גמלא. המפל זורם מיד לאחר ימים גשומים כאשר מאגר המים המלאכותי – מאגר בזלת, המוכר יותר כמאגר דבש – גולש ומזין את נחל בזלת. מהלכו של נחל בזלת קצר מאוד – רק כשלושה וחצי ק"מ – מהמאגר ועד שמתחבר לנחל דליות בקניון מרשים. כאשר זורם – זהו אחד המפלים הנגישים ו"הנחמדים" ביותר הגולן משום שהגישה קלה והנגישות למים מיידית. לאחר שתחנו בזהירות רבה! לצידי הכביש, שביל מוסדר באורך כמה עשרות מטרים יקח אתכם למפל, לרוב כאשר פריחה נאה מסביב. מומלץ לעלות מעט לגובה המפלס ממנו מגיעים המים ואז ניתן להמשיך עוד כ-100 מ' מזרחה לפינה נחמדה ליד עץ בודד.
לתשומת ליבכם: זהירות! יש להיזהר בהליכה, בעליה ובירידה ובמיוחד בחניה לצידי הכביש.

מפל בזלת – מאפיינים

 • איך להגיע? נמצא על כביש 808 בין צומת דליות לכניסה לשמורת גמלא. בוויז: https://waze.com/ul/hsvc7nn84r.
 • מתי זורם? בסמוך לימים גשומים בחורף
 • עוד באזור: חניון צומת דליות, שמורת גמלא, מסלול אדום מעל דליות לגמלא, האתרים ארכיאולוגיית רוג'ום אל הירי וראסם חרבוש

מפל קצרין

קצרין
מפל קצרין בנחל קצרין מדרום לעיירה

מפל קצרין נמצא בסמוך לבתים הדרומיים של העיירה על אפיק נחל קצרין המתחיל באזור הר היוסיפון וזורם לאורך כ-20 ק"מ עד לנחל משושים. בחורף לאחר גשמים יש זרימה חזקה בנחל ובמקום זה נוצר מפל מרשים בגובה כמה מטרים. המועצה המקומית קצרין הכשירה שביל הליכה נוח המאפשר לגשת קרוב ולהנות מהמראה המלבב.

מפל קצרין – מאפיינים

 • איך להגיע? שמים בוויז: "כיכר זוויתן קצרין" ופונים דרומה בכיכר לפי השילוט ונוסעים כמה עשרות מטרים עד לחניה. משם מתחיל השביל המוסדר.
 • מתי זורם? אחרי גשמים בחורף ובאביב
 • עוד באזור: מוזיאון קצרין (מומלץ), הכפר התלמודי, יקבי רמת הגולן, עינות עדן (סלוקיה), אנדרטת חטיבה 7

מפלי פרוד

פרוד

מפלי פרוד הם רצף של אשדות מרהיבים בין מושב שפר לקיבוץ פרוד במורדות הדרומיים של הרי מירון. כאשר כמות הגשם המצטברת מספיקה – פורצים המים מעין רמיאל וזורמים מטה בתלילות רבה ואגב כך יוצרים את אחד המראות המלבבים בגליל. המים עתירי המינרלים יצרו עם השנים מעטה טרוורטין אדמדם על הסלעים שמשווים למפלים עדינות ויופי מיוחד המועצם מהחורש הסבוך המקיף את המפלים.

חניון נאה נמצא מדרום למפלים. ניתן להמשיך גם דרומה יותר מצידו השני של של כביש 866 לאורך שביל מסומן ולהנות מעוד כמה מפלים. מידע מלא ומפורט תוכלו למצוא במאמר הזה >>>

מפלי פרוד – מאפיינים

 • איך להגיע? בוויז: "מפלי פרוד"
 • מתי זורם? אחרי שירדו כ-420 ממ גשם המצטבר באזור. לרוב רק בינואר או פברואר
 • עוד באזור: שמורת נחל עמוד עליון, מושב אמירים ומצפה מנחם, מסלול בנחל צלמון, מסעדות בעין אל אסד וראמה

מפל קניון נחל שגור

נחל שגור הר גמל

בקרבת צומת גילון על כביש עכו-כרמיאל, מיד כשפונים דרומה מכביש  85 הכשירה הקק"ל חניון נהדר המתאים מאוד לפיקניקים. לצידו של החניון נמצא "קניון נחל שגור" שהוא חלק משמורת נחל שגור-הר גמל ובו כמה מפלים גבוהים ולא מוכרים. שביל הליכה קצר מוביל לגשר הנטוי מעל לקניון העמוק ומעניק תצפית נהדרת על קירות הקניון הזקופים ועל החורש הצפוף המכסה אותו מכל עבריו. לאחר גשמים יש במקום זרימות מרשימות.

מפלי נחל שגור – מאפיינים

 • איך להגיע? שמים בוויז: "צומת גילון" ופונים דרומה לעבר צורית וגילון. כמה עשרות מטרים בהמשך חונים מימין..
 • מתי זורם? אחרי גשמים בחורף ובאביב
 • עוד באזור: שביל סוב גילון מצפה מיכל, הר גמל, מסעדות בדיר אל-אסד, פארק הגליל בכרמיאל

מפלים בצפון הארץ – מחייבים הליכה (ותשלום)

להלן סקירה קצרה של עוד מפלים אך אלו מחייבים הליכה (לעיתים משמעותית) ובמקרים רבים גם כניסה לשמורות טבע המחייבות דמי כניסה. למרות זאת – אלו המפלים המרשימים ביותר של הצפון ובחלקם אף זורמים כל השנה.

מפל הבניאס

הבניאס שמורת נחל חרמון

"המלך" של מפלי הצפון הוא מפל הבניאס שזורם תמיד – אך בחורף ובאביב מרשים במיוחד. ממש אירופה!…
המפל נמצא בשמורת הטבע נחל חרמון. הוא בעל עוצמת הזרימה החזקה בארף והוא יוצר שאון רב בנופלו לבריכה גדולה ויפיפיה. מגיעים אליו בשביל מקסים עד למרפסת עף קרובה. מקום לסלפי מושלם!!
המפל זורם כל השנה.

בשמורה יש עוד אטרקציות רבות כמו "הגשר התלוי" או אזור המעיינות בחלק העליון שלה. הכניסה בתשלום.

מידע מלא תוכלו למצוא כאן >>>

מפלי שמורת נחל עיון (התנור)

התחנה שמור התנור נחל עיון

בשמורת טבע זו הנמצאת במטולה נמצאים ארבעה מפלי נפלאים: מפל עיון, מפל הטחנה, מפלי האשד ומפל התנור. הטיול אליהם הוא חד כיווני לאורך הנחל, אך ניתן גם להגיע את המפלים ולחזור. יש שוני גדול בין זרימות החורף העוצמתיות ולזרימה בקיץ אך המפלים תמיד זורמים.

בכניסות לשמורה יש גם חניונים המתאימים לפיקניק. הכניסה בתשלום.

מידע מלא על מפלי נחל עיון – תוכלו לקרוא כאן >>>

נחל אל על – המפל השחור והמפל הלבן

בשמורת נחל אל עלנמצאים שני מפלים מקסים: המפל הלבן – המתחתר בסלעי גיר וגובהו כ-14 מ' והמפל השחור המתחתר בסלעי הבזלת – וגובהו כ-8מ'. מסלול ההליכה המומלץ הוא קווי ומתחיל באבני איתן ומתיים באליעד כאשר אורכו כ-4 ק"מ ורמת הקושי בו בינונית (מתאים גם למשפחות). השמורה איננה בתשלום.

פרטים על המפלים והמסלול תוכלו לקרוא כאן >>>

מפל גמלא

 

גמלא

מפל גמלא הוא הגבוה במפלי ארצנו – 51מ' גובהו! והוא זורם כל השנה וההליכה אליו וחזרה עורכת עד כשעתיים.

המפל נמצא בשמורת הטבע גמלא שבה יש מלבד המפל אטרקציות נהדרות נוספות ובהן – שרידי הכפר היהודי גמלא שחרב בזמן המרד הגדול, מצפור נשרים החיים בקניון הנחל וגם דולמנים מרשימים. הכניסה בתשלום.

פרטים מלאים על המפל והשמורה תוכלו לקרוא כאן >>>

מפלי נחל ג'ילבון

בשמורת נחל ג'ילבון שני מפלים מרשימים: מפל דבורה שגובהו כ-10מ' ויחסית קל להגיע אליו ומפל ג'ילבון שגובהו 41 מ' (השני בגובהו בגולן) אך ההגעה אליו מחייבת הליכה משמעותית וקשה.

המפלים זורמים כל השנה!

מידע מלא תוכלו למצוא באתר של רשות הטבע והגנים כאן >>>

מפל נחל זויתן

בנחל זויתן הסמוך לעיירה קצרין יש מספר מפלים ובריכות נהדות לשחיה גם בקיץ. אל מפל זויתן ניתן להגיע במסגרת טיול לאורך הנחל שיארך כ-5 שעות ולאורך כ-8 ק"מ ורמת קושי בינונית.

מידע מלא תוכלו למצוא כאן >>>

 

אם תרצו לקרוא על עוד טיולי חורף וזרימה – אתם מוזמנים לקרוא כאן >>>

אם תרצו לקרוא על טיולי מיים (מתאים בעיקר לקיץ) – מוזמנים לקרוא כאן >>>

ואם תרצו לקרוא על מעיינות נסתרים בגליל – תוכלו לקרוא כאן >>>

 

מאחלים לכם טיולים נפלאים!
אם תרצו שנארגן לכם טיול מודרך למפלים או לאזור –
צרו קשר כאן משמאל >>>
ונשמח לעשות זאת.

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
Picture of עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים את ההטבה?

ממלאים את הפרטים ומקבלים את קופון ההטבה בדוא"ל:

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
דילוג לתוכן