חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כנסיה ביזנטית התגלתה במעיליא

הכנסייה נחפרה במהלך שנת 2020 במרתף בית במעיליא והצטרפה אל יתר הסודות של הכפר. סיפור מרתק!

אוצר במרתף הבית

איך תרגישו אם תמצאו אוצר עתיק במרתף ביתכם? אז זה מה שהרגיש איליא עראף ממעיליא שבמרתף ביתו התגלתה כנסיה ביזנטית מרהיבה!
קיומו של פסיפס מתחת לביתם היתה ידועה לבני משפחת עראף מזה עשרות שנים, מזמן בנית יסודות הבית בשנות ה-50. איליא שלא נולד עדיין הזמן הבניה שמע מאחיו הבכורים על קיומו של הפסיפס ורק עכשיו אחרי עשרות שנים נמצא הזמן הראוי לבצע חפירה ארכיאולוגית רשמית בחצר ובתוך ביתם על מנת לחפש את אותו פסיפס חמקמק.

את החפירה ביצע וניהל ד"ר רביע חמיסה – ארכאולוג בן מעיליא שעובד באוניברסיטת חיפה במכון זינמן לארכיאולוגיה. בחפירה הם ביצעו שלושה ריבועי חפירה. שניים מהם בתוך חדרים בתוך בית המשפחה ושלישי בחצר. יש לציין שבצמוד לחדרים בו חפרו נמצא בית המשפחה העתיק שנבנה במאה ה-19 והוא מהיפים והשמורים בבתים הערביים הכפריים בגליל. לכן המקום בו יכלו בחפור היה מוגבל ביותר.
מימון החפירה הגיע ברובו מתקציב המחקר של החופר מאוניברסיטת חיפה, אך נדיבותם הרבה של בעלי הבית איליא (שבעבר היה ראש מועצת מעיליא) וסאמיה עראף, שוויתרו על חלק מביתם למטרת החפירה והצגת האתר לציבור, היא שאיפשרה את מימוש הפרויקט.

ומה היו ממצאי החפירה

באחד מריבועי החפירה שנחפרו בתוך הבית נחשף חלק קטן מהספינה (aisle) הדרומית של כנסיה ביזנטית ובה כמה פסיפסים מרהיבים ובאיכות גבוהה מאוד. ריבועי החפירה האחרים לא גילו ממצאים מרשימים במיוחד. אך הפסיפסים שהתגלו מיוחדים בכך שהדוגמאות המעטרות אותם הן דוגמאות גיאומטריות הכוללות צלבים (!). לקיומם של צלבים בכנסיה יש חשיבות רבה בארכיאולוגיה משום שבשנת 427 לספירה הוציא הקיסר הביזנטי תיאודיסיוס ה-2, כחלק מקודקס החוקים הרחב שיצר, צו האוסר על עיטור רצפות של כנסיות בצלבים על מנת שלא ידרכו עליהם ויבזו את הסמל החשוב. מאז הצו הקיסרי הזה התמעטו מאוד הצלבים ברצפות פסיפס של כנסיות והדבר מרמז על גילה של הכנסייה שהתגלתה במעיליא. כלומר המשמעות היא שכנסיה זו מתוארכת למאה החמישית לכל המאוחר – כלומר בת למעלה מ-1500 שנה!!
לכשתסתיים עבודת המחקר של הארכיאולוג ד"ר חמיסה ויפורסם דו"ח החפירה יתכן ויתברר שהרצפות הן אף מוקדמות יותר מהמאה החמישית ואם כך אכן יקרה – לתגלית תהיה חשיבות ארצית ובינלאומית רבה. מרגש!

בריבועי החפירה האחרים לא התגלו חלקים מובהקים מהכנסייה וגם האפסיס (אזור המזבח) לא התגלה.
הכנסיה חרבה ככל הנראה חרבה במאה ה-7, ובפסיפסים ניכרים סימני שריפה וחורבן.

אתר לקירוב לבבות

בזמן הקרוב יושלמו העבודות במקום וניתן יהיה לבקר. איליא עראף שיזם ואיפשר את החפירה המרתקת מעונין לפתוח את ביתו ולאפשר ביקורים במקום. הוא טען באוזני שמבחינתו הכי חשוב שהממצא המרתק יהיה כלי לקירוב לבבות ולמפגש בלתי אמצעי בין אנשים מדתות ועדות שונות. בעיני הדברים של איליא מרגשים לא פחות מהממצא האכיאולוגי החשוב עצמו!

אם אתם מתרגשים מהענין כמוני,  ורוצים לבקר – אתם מוזמנים לפנות אלי ואסייע.

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
Picture of עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים את ההטבה?

ממלאים את הפרטים ומקבלים את קופון ההטבה בדוא"ל:

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
דילוג לתוכן