חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

טיולי חורף בצפון

יש קסם מיוחד לטיולי חורף. האוירה האירופית, המים הזורמים והנוף הירוק יוצרים חוויה מיוחדת. מסעדה טובה ומרק מהביל בהחלט יכולים להשלים את החוויה ולעשותה מושלמת…
להלן המלצות על כמה טיולי חורף שמיועדים לצפיה בזרימות ובמפלים.

נחלים וזרימות בגליל המערבי

מבנה הגליל המערבי מזכיר  כף יד. מרכז הכף מייצג את גוש הרי מירון ו"האצבעות" הן השלוחות הארוכות המשתפלות מהמירון מערבה לעבר חוף הים התיכון. בין "האצבעות" נמצאים הגיאיות העמוקים בהם זורמים נחלי הגליל המוכרים בהם – נחל בצת, נחל כזיב, נחל געתון, נחל בית העמק ונחל שגור שזורם בבקעת בית הכרם. נחלים אלו הם  המקומות הטובים ביותר לטיולי חורף באזור הגליל המערבי.
מורדותיו המערביים של המירון הוא האזור גשום ביותר בארץ פרט צפון רמת הגולן. במורדות המירון יורדים כ-960 מ"מ בממוצע שנתי לעומת כ-1400 מ"מ בחרמון. גם המרחב ההררי של מרכז גליל המערבי גשום מאוד (בכפר ורדים למשל כ-850 מ"מ). רוב המשקעים הרבים הללו (כ-75% מתאדים בחזרה לאטמוספירה ואילו כ-20% נוספים מחלחלים את עומק הקרקע את "הנגר התחתי" וכל המחילות הקארסטיות התת-קרקעיות.  רק כ-5%  מהמשקעים מתחיל לזרום על פני הקרקע לעבר הים ומהווה "נגר עילי" ואלו המים היוצרים את הזרימות שאנו מחפשים לטיולי החורף שלנו…

מתי כדאי לצאת לטיול זרימות?

"הכל בידי שמיים" במיוחד בכל הקשור למשקעים וכל שנה שונה מקודמתה וקשה לחזות מה יהיה בפועל. אבל להלן כמה כללים שיעזרו לכם לבחור עיתוי נכון לטיול חורף חוויתי ומוצלח.

 • ככל שהחורף מתקדם וכמות הגשמים המצטברת גדלה והאדמה הופכת להיות רוויה יותר – כך יגדל הסיכוי לראות זרימות איתנות יותר. כלומר יש סבירות נמוכה יותר לראות זרימות בתחילת העונה (נובמבר, דצמבר) לעומת חודשי סוף עונת הגשמים (ינואר, פברואר).
 • שנית, עוצמת הזרימה כעוצמת הגשם. ככל שאירוע גשם יהיה עוצמתי וארוך יותר – כך יש סיכוי רב יותר לזרימות משמעותיות יותר.
 • ככל שתהיו במורד הנחל משך הזרימה יהיה ארוך יותר. כלומר בערוצים העליונים של הנחל הזמן בו ניתן לראות זרימות יהיה קצר הרבה יותר והם "יתיבשו" מהר (לעיתים פחות משעה) אחרי מכת גשם. לעומת זאת במורד הנחלים תוכלו להנות מזרימות איתנות מספר שעות.

לאור זאת – הזמן האופטימלי לצאת לטיולי חורף ולראות זרימות איתנות  יהיה בחצי השני של החורף ובאירוע גשם מתמשך. למשל אם ירד גשם במשך לילה שלם, ביום-יומיים אחר כך יגיעו גלי גשם נוספים אז הסיכויים גוברים. הגשם של היום הראשון ירווה את האדמה וגלי הגשם של היום השני והשלישי יביאו לזרימות נהדרות בנחלים. ואז זהו הזמן המומלץ לצאת לשטח.

כללי זהירות בטיולי חורף

כשיוצאים לשטח – חובה לשמור על כמה כללי זהירות!
כשיוצאים לטיולי זרימות יש להתכונן לענין  ולא לצאת לדרך באימפולסיביות ללא הכנה. לבשו ביגוד חם, מעילי גשם והביאו מטריות. צאו לדרך כשמיכל הדלק שלכם מלא והרכב תקין. וודאו שהבטרייה בטלפון הנייד מלאה וחשוב מאוד שמישהו ידע לאיפה אתם נוסעים. קחו איתכם מים, פירות וכיבוד קל. תרמוס של תה חם – יוסיף לחוויה…
בהגיעכם לשטח – יש להתנהג בזהירות ובאחריות רבה. הזרימות בנחלים והמפלים מקסימים – אבל הם יכולים להיות גם מסוכנים מאוד. לעולם אל תיכנסו עם הרכב או ברגל לתוך הזרימה משום שמאוד קשה להעריך את רמת העוצמה של הזרם ומה הוא לוקח איתו. שמרו על זהירות רבה גם בנושא החניה והמקומות בהם אתם עוצרים את הרכב או יוצאים ממנו. קחו בחשבון שמרחב הראיה של הנהגים האחרים שעוברים במקום מצומצמת מאוד ותשומת הלב שלהם מופנית להרבה כיוונים.
בקיצור – כשיוצאים לטיולי זרימות יש להתנהג בזהירות ובאחריות רבה. ועכשיו לשאלת השאלות….

איפה הכי טוב לראות זרימות בגליל ?

לצורך הסקירה אני מחלק את הגליל לכמה גזרות ובכל מקום ממליץ על מספר נקודות יפות ואהובות עלי ומוסיף להן המלצה על כמה מסעדות ומקומות בהם ניתן להשלים את חווית הטיול בחוויה הקולינרית…

גזרת צפון מערב הגליל – נחלי בצת וכזיב

 • נחל בצת במקום בו הוא חוצה את כביש 70 מדרום לשלומי. החנו בזהירות אחרי או לפני הגשר ולכו רגלית לצפות בזרימה המרשימה מהגשר עצמו.
 • נחל בצת בקרבת יערה במקום בו הוא חוצה את כביש הצפון (899). פנו מכביש 899 לעבר מערת קשת והחנו שם. לכו בזהירות בשולי כביש הצפון לעבר הגשר. הזהרו מהרכבים שעוברים שם לעיתים במהירות גבוהה.
 • נחל כזיב באזור עין חרדלית. סעו בכביש לעבר מושב עבדון עד לאפיק הכזיב הזורם. אפשר לפנות בכביש לעין חרדלית (מעט לפני האפיק) ולצפות מהחניה, אך ההמלצה שלי לעבור מעט את האפיק ולפנות מיד אחריו בדרך העפר ולנסוע בה לכיוון שער הכניסה לשמורת הטבע. בדרך לשם יהיו שפע נקודות נהדרות לעצירה.
 • נחל מצובה בפיתול הדרך החקלאית שבין עבדון ויערה. סעו מעבדון לעבר יערה עד הפיתול הגדול בו נחל מצובה שהוא אחד מיובליו של נחל בצת חוצה את הדרך. מומלץ לחנות לפני הפיתול ללכת רגלית כמה עשרות מטרים מערבה אל תוך החורש המכושף והנפלא שם. זהירות. לעיתים הנחל חוסם בפיתול את הכביש.
 • שפך נחל בצת. סעו לחוף בצת ופנו דרומה עד לגשר. החנו לפניו ובואו רגלית. כאן תוכלו לראות את הנחל השוצף תחת רגליכם וגם את כניסתו המרגשת אל תוך הים שם הוא יוצר כתם סחף מרשים. בסיום חזרו על עקבותיכם כי בסבירות גבוהה לא תוכלו לחצות את הכזיב שזורם בגשר אירי בהמשך הכביש.
 • שפך נחל כזיב. סעו לגן הלאומי אכזיב ופנו צפונה (לעבר מדינת אכזיב). החנו ברחבה הגדולה ממערב לכביש והתקרבו לזרימה המרשימה והעוצמתית החוצה את הכביש.

איפה אוכלים?

הנה רשימה חלקית של מקומות בגזרה זו שאני אוהב (חלקם לא פתוחים בשבת):

 • באיילון – ביסטרו 899, חומוס אבו בארי ובית קפה מיקה.
 • המסעדה הלבנונית בשלומי,
 • מסעדת הצוק בראש הנקרה.
 • מסעדת מורגנפלד וקונדיטוריה תושה באכזיב.
 • לחם טנא בגשר הזיו.

גזרה מרכזית – נחלי כזיב עליון, געתון ובית העמק

 • גשר אלקוש הישן. רדו מהכביש הראשי לחורפיש לגשר הישן וצפו מהגשר בזרימה האיתנה של נחל כזיב עליון.
 • נחל געתון ליד המחצבה. סעו בכביש יחיעם עד לגשר מעל אפיק נחל הגעתון ופנו מזרחה לרחבת החניה. לכו כמאה מטר מזרחה, רדו אל רגלי תחנת השאיבה ותגיעו לפינה בו זורם נחל הגעתון בעוצמה ובחדווה לאורך רצף אשדות מקסימים.
 • נחל בית העמק ליד עין מג'נונה. סעו לעבר גיתה והמשיכו בכביש הצר לעבר ירכא. הדרך מאוד מפותלת, תלולה וצרה – אז סעו לאט מאוד ובזהירות רבה. מצאו חניה בצידי הדרך באזור הגשר ממנו תוכלו לראות את הזרימה השופעת בנחל בית העמק. שימו לב שיש מצבים בהם הזרימה כה חזקה שהיא חוסמת את הכביש – אז אל תנסו לחצות וחזרו על עקבותיכם. ניתן להגיע לגשר גם מהצד של ירכא. בעלי רכבי 4X4 יכולים להתקרב בדרך העפר לעין מג'נונה.
 • שפך נחל בית העמק בשבי ציון. החנו את הרכב בחניה הגדולה ליד חוף שבי ציון ולכו צפונה עד לנחל. תוכלו להציץ בקרבת מקום גם ברצפות הפסיפס הביזנטיות המרשימות בכנסיה שנחשפה שם. יש שלט הסבר ותצפית לפסיפסים מהרחוב בצד המזרחי של האתר המגודר.

איפה אוכלים?

 • בחורפיש – סמבוסק הארזים או חומוס ג'ובראן.
 • מסעדות תרשיחא ומעיליא.
 • אדלינה בכברי.
 • בינוח – מסעדת הנוף או אלמנסף.

גזרה דרומית – מפלים בבקעת בית הכרם!

שניים מהמקומות המרגשים ביותר לתצפית זרימות הן בבקעת בית הכרם (לא רחוק מכרמיאל):

 • המפל בקניון בית הכרם. סעו לצומת גילון ופנו לעבר גילון צורית. החנו בחניה המסודרת מיד אחרי הצומת ולכו עם השביל המוסדר לעבר הגשרון שמעל הקניון ומראה נפלא ויוצא דופן יתגלה לעינכם: קניון עמוק וזקוף ובו מפל של כ-10 מ' שזורם בעוצמה ובשאון רב.
 • מפלי פרוד. גולת הכותרת של טיולי הזרימות באזורינו הם מפלי פרוד המקפצים בעליצות רבה לאורך סדרה ארוכה של אשדות ומפלונים בתוך חורש קסום. ממש מרהיב אלא שהם לא תמיד זורמים… מקור עיקרי של מימי נחל פרוד הקצרצר הוא עין רמיאל שנמצא בלב היישוב שפר. אלא שמעין קארסטי זה מתחיל להזרים מים לנחל רק לאחר שכ-400 מ"מ גשם הצטברו באותה שנה והירוו את אדמת האזור. לכן הזרימה שם תלויה בכמות הגשם השנתית וצפויה להתחיל לא לפני אמצע ינואר. יש שם זרימה גם בארועים שטפוניים אך זו קצרת זמן עד מאוד. אם אתם רוצים לדעת עוד על מפלי פרוד – תוכלו לקרוא כאן >>>

איפה אוכלים?

 • במסעדות ראמה הנפלאות – כגון שרביק ועזבה או בכרמיאל.

תודה להלל גלוזמן, מי שהיה במשך שנים רבות איש ניטור הנחלים של הרט"ג באזורנו, שסייע לי בכתיבת מאמר זה.

אם בא לכם טיול מודרך –
מוזמנים לראות את הטיולים הקרובים שלנו – הקליקו כאן >>>
או צרו קשר ונארגן לכם טיול פרטי.

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
Picture of עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים את ההטבה?

ממלאים את הפרטים ומקבלים את קופון ההטבה בדוא"ל:

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
דילוג לתוכן