חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שביל סובב גילון – מגדל התצפית של הגליל

הר גילון יושב גבוה מעל סביבתו כמצודה ומאפשר תצפיות נוף נפלאות לכל עבר ובמיוחד לעמק זבולון ומפרץ חיפה. "שביל סובב הר גילון" שנוצר ביוזמת הקהילות שגם מתחזקות אותו, מקיף את ההר ועובר בישובים גילון וצורית. השביל מאפשר טיול קל ויפיפה במיוחד עכשיו בשיא האביב והפריחה.

הסיפור של הר גילון

הר גילון נמצא בצפון מערב הגליל התחתון בקצה רכס הרי שגור, שהוא הרכס הצפוני ביותר מבין רכסי הגליל התחתון. ההר אינו גבוה במיוחד – גובהו רק 372 מ' מעל פני הים, אבל מיקומו בקצה המערבי של הרכס, מעל עמק זבולון, בין בקעת בית הכרם מזה והעמק הגדול של נחל חלזון מזה, עושים את ההר ל"מגדל תצפית" מרהיב. דבר אינו מפריד בין מערב ההר ובין מישור החוף של הגליל התחתון והכרמל, ומכיוון שההר מבודד מסביבתו, הוא מעניק תצפיות נהדרות גם על יתר הבקעות וההרים שמסביבו.

על הר גילון שרידים ארכיאולוגיים רבים המעידים על קיומה של התישבות קדומה לאורך אלפי שנים במקום: גתות, בורות מים, שרידי מבנים ועוד. גם כיום ההר ממשיך להיות אטרקטיבי להתישבות ועליו הוקמו היישובים גילון, צורית ושורשים במסגרת תוכנית המצפים בשנות ה-80' כחלק מהמועצה האזורית משגב.
גילון הוקמה בנובמבר 1980 כאשר 15 משפחות ראשונות עלו על הקרקע למבנים זמניים וצורית עלתה על הקרקע מעט אחריה, באפריל 1981. כיום שני הישובים מונים יחד כ-500 משפחות והם יישובים קהילתיים חילוניים שקשורים זה לזה ומחוברים ברצף התישבותי. שורשים (שנמצאת בשיפוליו הדרום מזרחיים של ההר) הוקמה ב-1984 ע"י גרעין מארה"ב, והיא יישוב קהילתי עם זיקה לתנועה המסורתית בו חיים בצוותא כ-160 משפחות דתיות וחילוניות. על ההר פועל בית ספר אזורי גדול שמשרת את יישובי משגב הצפוניים.

שביל קהילתי בהר גילון

"שביל סובב הר גילון" הוא יוזמה קהילתית של תושבי גילון וצורית שהתארגנו ופרצו שבילים בהר. בהמשך חברו אליהם כמה גופים ובהם הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל, קרן קימת לישראל והמועצה אזורית משגב וביחד יצרו וסימנו שביל טיולים לרוכבי אופניים ולמטיילים רגליים המקיף את פסגת הר גילון ומעניק תצפיות מרהיבות על המרחב שבין הרי הגליל העליון לכרמל.

סביב השביל התפתחה פעילות קהילתית-סביבתית ענפה. השביל מתחבר לשבילי טיול נוספים ובהם שביל ילדי הר גילון, שביל ילדי צורית, שביל סובב משגב ושביל "יהי שלום". קבוצות של "נאמני השביל" עוסקות בתחזוקה של קטעים ממנו וקבוצת נשים עוסקת בליקוט זרעים והפצתם במקומות הזקוקים לשיקום נופי. השביל משמש גם את תנועות הנוער ובית הספר האזורי לפעילויות הקשורות בטבע.

איך מטיילים בשביל?

שביל סובב הר גילון הוא שביל מעגלי שאורכו המלא כ-12.5 ק"מ. הוא מיועד לרוכבי אופניים ולהולכי רגל. הנוהג הוא שרוכבי האופניים רוכבים בשביל עם כיוון השעון על פי השילוט המסומן בצהוב והולכי הרגל בכיוון ההפוך בהתאם לשילוט ההכוונה המסומן בכחול.

לאורך השביל תפגשו נופים מגוונים כגון חורש ים תיכוני, חורשות קק"ל וכרמי זיתים ומידי פעם השביל עובר בשולי היישובים, דבר המעניק אפשרויות לקיצורי דרך. באביב נהנים מפריחה מקסימה, כולל של כמה מיני סחלבים. השביל כולל ירידות ועליות מתונות כאשר רמת הקושי הכללית קלה עד בינונית.

מפה מצוינת של השביל מצויה באינטרנט. מפות כאלה מוצבות גם על שלטים במצפורים ולאורך השביל.

יש מספר אפשרויות טיול בשביל:

ניתן ללכת את השביל כולו טיול שייארך כ-5 שעות. במקרה כזה מומלץ לחנות ליד בית הספר או ליד אחד המצפורים. "למתקדמים" – כמובן שניתן לטייל את השביל באופני שטח או בריצה…

ניתן לבחור קטעים חד-כיווניים מהשביל – למשל בין מצפור מיכל שבגילון למצפורית שבצורית או הפוך. זה מסלול של כ-5.5 ק"מ שיאפשר לכם להנות מהנופים היפים ביותר אך יחייב אתכם להשאיר רכבים בשני צידי המסלול.

ניתן לבחור קטעים מעגליים סביב המצפורים. למשל שביל יהי שלום, שביל ילדי צורית או שביל מיכל.

אפשרות אחרונה וחביבה היא להגיע אל המצפורים עצמם, לעשות כוס קפה, לאכול סנדוויץ' ולהנות מהיופי והרוגע.
מצפור מיכל – נמצא בגילון וממנו תצפית מרהיבה מערבה למפרץ חיפה. המצפור הוקם לזכרה של מיכל זהר, בת גילון ורקדנית מחוננת שנהרגה בפיגוע דריסה בשנת 2010 בהיותה בת 20. יש גישה נוחה מרחוב גרניט בצפון-מערב גילון.
מצפורית – ממוקמת בצורית וממנה מראות נפלאים למזרח. המצפור הוקם כמיזם של בני ובנות מצווה מצורית שטיפחו את המקום ונטעו בו עצים, תרומת קק"ל. יש גישה לחניה מרחוב האלון, בחלק המזרחי של צורית.

ויש בונוס נאה – חניון נחל שגור

 

בקרבת צומת גילון, מיד כשפונים דרומה מכביש  85 מגיעים לחניון נהדר של קק"ל שנמצא ממש ליד קניון נחל בית הכרם המרשים – מקום מושלם לפיקניק. שביל נגיש מוביל לגשר חדש הנטוי מעל לקניון ומעניק תצפית יפה על נופו.
בימי החורף יש במקום זרימות מרשימות שיוצרות מפלים גבוהים. קצת מפריעה העובדה שלעיתים זורמים שם עודפי שפכים מיישובי הסביבה, אך הבעיה הזאת אמורה להיפתר בקרוב.

 

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
Picture of עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים את ההטבה?

ממלאים את הפרטים ומקבלים את קופון ההטבה בדוא"ל:

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
דילוג לתוכן