חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

גני אלמונה והכפר ג'וליס

גני אלמונה הנהדרים הם רק סיבה אחת להגיע לכפר ג'וליס בגליל המערבי. אפשר להכיר כאן את העדה הדרוזית בביקור ב"וותיקאן של הדרוזים" ויש כאן גם קולינריה נהדרת!
בהחלט שווה לבקר כביקור מיוחד או בדרך מהקניות בירכא הסמוכה…

20230107 141521

הכפר ג'וליס

הכפר ג'וליס הנמצא בשיפולי הגליל המערבי בין ירכא, כפר יאסיף לטל-אל, הוא כפר דרוזי בן כ-7,500 תושבים שזכה לכינוי "הוותיקן של הדרוזים" משום שנמצאים בו קבריהם של שניים מהחשובים במנהיגי העדה.

כיפת השייח עלי פארס20230107 150453

השייח עלי פארס שחי במאה ה-18 הוא יליד הכפר ירכא אך בילה את רוב שנותיו בג'וליס בתפילה ולימוד במרומי גבעה עליה נמצא כיום קברו – "כיפת השייח עלי פארס".  השייח פארס הוא מהחשובים והאהובים באנשי הדת של העדה הדרוזית ונודע בצדיקותו ובידענותו הרבה. אגדה מקומית מספרת שבאחד הימים פרש והתבודד במערה במצוק בנחל יצהר – כשניים וחצי ק"מ מזרחית מג'וליס לעבר פלך – אלא שאנשי הכפר חיפשו ומצאו אותו במערה והמשיכו להביא לו מים ואוכל מידי יום. הצדיק הצנוע שרצה למנוע את הטרחה התפלל לאלוהים ומי מעיין טהורים החלו לנבוע מתקרת המערה ולספק את מחסורו. ניתן לטייל אל "מערת המתבודד" בשמורת נחל יצהר שהפכה למקום קדוש לדרוזים אלא שהעלייה למערה כרוכה בטיפוס בסולמות מתכת ארוכים.

קבר השייח אמין טריף

השייח אמין טריף (1888-1993) שהיה מנהיגם הדגול של הדרוזים חי ופעל מהכפר ג'וליס ובו הוא קבור בחדרו הצנוע שבבית בו חי. השייח אמין טריף ירש את מקומו של אביו,

20230107 144659

טריף טריף, כמנהיג העדה. הוא התבלט בידענותו, אומץ ליבו ויכולתו לקרב לבבות ולפתור סכסוכים והפך להיות המנהיג הבלתי מעורער והנערץ של כלל הדרוזים בעולם במשך כ-65 שנים. רבה

היתה השפעתו ביצירת הברית עם מדינת ישראל, גיוס בני העדה לשורות צה"ל ובהפיכת העדה הדרוזית לעדה נפרדת עם מוסדות דת עצמאיים כמו גם על פיתוחו של אתר נבי שועייב. ב-1990 הוא קיבל את פרס ישראל "על

הנהגה רוחנית מופלאה של העדה הדרוזית בישראל". רבים ממנהיגי המדינה ביקרו בביתו הצנוע בכפר שקירותיו גדושים בתמונות ממפגשיו על גדולי האומה.

ניתן ומומלץ לבקר בשני האתרים החשובים – אך חובה לשמור על כללי ההתנהגות בהם: ביגוד צנוע, חליצת נעליים, כיסוי ראש והתנהגות מכבדת. להגעה העזרו בשלטים החומים הברורים ברחבי הכפר.

גני אלמונה

גני אל מונא – כאילו לקוחים מהאגדות!

נאג'י עבאס טורח בחריצות אין קץ כבר למעלה מ-40 שנה לטפח את הגנים שהוא יצר לזכרם של אימו מונה ואביו ראשיד שהיה מהחיילים הדרוזים הראשונים ששירתו בצהל. הגן בגודל של כ-7 דונם הוקם בבוסתן שסביב בית המשפחה והוא בנוי מכמה מפלסים. הגן המרהיב מלא בכל טוב. מאות מיני צמחים מכל רחבי העולם צומחים בו בהרמוניה ומשלימים זה את זה. מפלים, בריכות מים, מרפסות, מדרגות ושבילים, מבנים בעלי סגנונות בינלאומיים ועוד שפע אדיר של אלמנטים עיצוביים שנאג'י מכניס ומטפח בגן ככל שדמיונו וזמנו מאפשרים לו וכולם יחד יוצרים מפגן מרשים של צבעים, מראות וקולות. רבים מהאלמנטים הינם בעלי משמעות ועליהם מספר נאג'י כאשר הוא מארח את הבאים לגן. "משמעות השם גני מונה הוא תקווה ואמונה" מספר נאג'י "מסילת הרכבת היא מסע החיים ואזור השח-מט מסמל את משחק החיים" וכך הלאה תשמעו ממנו על כוונותיו ומחשבותיו בזמן שעיצב את הגן שפתוח לקהל  כבר מעל 20 שנה ואשר לאחרונה, בעידן האינסטגראם, הפך ללהיט של ממש. כל פינה בגן יוצרת זוית צילום שונה ממנה תוכלו לצלם את "הפריים המושלם"… בקיצור המקום מאוד מתאים לילדים ובני-התשחורת ולטלפונים הניידים שלהם.

20230107 143934

הגן פתוח בכל ימי השבוע מ-9:30 ועד לקראת חשכה ועלות הכניסה 20 ₪ לאדם. כמו כן ניתן לרכוש במקום פתות טעימות בטעמים אותן תוכלו לאכול בלווי תה וקפה בפינות המיועדות לכך ברחבי הגן. להגעה הקליקו בוויז:"גני אלמונה ג'וליס".

אתרים בכפר ג'וליס20230107 144317

בית המורשת הדרוזית

בית המורשת הדרוזים הוא מוזיאון קטן עם מוצגים אופיניים לחיי הכפר והעדה הדרוזית. את האתר מנהל סעיד נבואני והוא נמצא במרכז הכפר בבית שקירותיו החיצוניים עטורי ציורי כפר אופייניים. המקום מארח קבוצות לשיחה בתיאום – 050-6204457

נור מסעדה דרוזית גלילית

בסמה הנו היא אלמנת צה"ל שהקימה בעשר אצבעות בית קפה ומסעדה  על שם בנה – נור. בסמה שהיא קונדיטורית ובשלנית נפלאה מציעה ארוחות בוקר עשירות וארוחות צהריים וערב נהדרות על בסיס אוכל ביתי מסורתי המוגש בטוב טעם בכלים מסורתיים. האוכל והעיצוב של המסעדה מציעים חוויה אותנטית של ארוחה מפנקת בתוך כפר דרוזי. אם יהיה לכם מזל, תוכלו לפגוש את בסמה ולשמוע את סיפורה המרגש מפיה. פתוח בכל ימי השבוע מ9 ועד 22. 04-6293460, 050-6522280. בוויז: "מסעדת נור החדשה, ג'וליס".

בכפר עוד מקומות נחמדים לאוכל וכיף לשוטט באזור גלעין הכפר.

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
Picture of עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים את ההטבה?

ממלאים את הפרטים ומקבלים את קופון ההטבה בדוא"ל:

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
דילוג לתוכן