חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מה הקשר בין נחל עמוד ל"קבלת השבת"? המלצה לטיול קיץ

טיול שמשלב בריכות שיכשוך קרירות, נוף מרהיב עם סיפור מרתק ומפתיע

נחל עמוד עליון – הסיפור

הקהילה היהודית של צפת זכתה לעדנה במהלך המאה ה-16. במחצית השניה של המאה, שנות "תור הזהב" של צפת, העיר שגשגה מאוד מבחינה כלכלית. השגשוג הכלכלי הביא לתחיה רוחנית יוצאת דופן, כאשר העיר הפכה לאבן שואבת לחכמי הלכה ומוסר, פייטנים, רבנים ודיינים וכמובן לגדולי תורת הקבלה. "גדולי הדור" פעלו בצפת באותן שנים והשאירו אחריהם ספרים, הגות ומורשת שמשפיעה עלינו עד עצם היום הזה. הרב יוסף קארו כתב בצפת של המאה ה-16 את "שולחן ערוך" שהוא בסיס עיקרי לפסיקות בעניני הלכה, האר"י הקדוש הניח את יסודות הקבלה בעיר בשנים אלו ואילו תלמידיו, ובהם הפייטן ר' שלמה אלקבץ כותב הפיוט "לכה דודי" הניחו את היסודות לטקס "קבלת השבת" שמקובל עד ימינו.

השגשוג הכלכלי של צפת בשנים אלו קשור קשר הדוק למקום בו נטייל היום – נחל עמוד עליון, בנחל, שבו זורמים מים כל השנה, הוקמו מספר רב של טחנות קמח, עד שחלק ממנו קיבל את השם "ואדי טוואחין" (נחל הטחנות). במאה ה-16 הוסבו חלק מטחנות הקמח למבטשות ששימשו לעיבוד צמר שהיה הענף הכלכלי העיקרי של צפת באותה התקופה והמקור העיקרי לעושרה. המבטשות (מהמילה ל"בטוש") השתמשו בכח המים להניע שורה של פטישי עץ שחבטו בצמר, ריככו אותו ואיפשרו בהמשך התהליך את הפיכתו לאריג עדין ואיכותי. בצפת של המאה ה-16 היו כ-300 (!) בתי מלאכה שרובם עסקו במלאכות הטקסטיל השונות והעשירו את התושבים. מענין לציין שגם גדולי הרבנים של אותה תקופה עסקו במקביל לעיסוקם הרוחני גם במלאכה ומסחר ומכאן הקשר בין קבלת-השבת ונחל-עמוד.

הסיור עליו אני ממליץ היום, יביא אותנו לראות חלק מאותן מבטשות, אבל יכלול עוד אטרקציות רבות.

נחל עמוד עליון – הסיור

נגיע אל החניה של "שמורת טבע נחל עמוד" שליד כפר שמאי (28 ש"ח למבוגר ו-14 ש"ח לילד). לאחר שנתארגן נצא לטיול רגלי שימשך כ-3 שעות. המסלול המוצע מתאים למשפחות ואיננו קשה, אך כרוך גם בעליה בסיומו כך שאיננו מתאים למי שההליכה קשה לו.

נלך כ-10 דקות בשביל רחב ומישורי עד שנגיע אל משטרת עין-תינה שבנו הבריטים בשנות ה-30 על מנת לשמור על תחנת השאיבה שבמורד הואדי. נמשיך לאורך השביל האדום עד שנגיע אל תחנת השאיבה עצמה המוקפת עצי תאנה ואגוז מרשימים. זהו המקום בו נפגוש לראשונה את המים הצוננים והצלולים של הנחל. השם העברי של המקום עין-יקים על שם אחת ממשפחות הכהונה שישבו באזור לאחר חורבן הבית.

מכאן נמשיך לאורך אמת המים בשביל שחור שמתחלף לאחר כ-200 מ' בסימון כחול. נעצור ליד בריכת אגירה שלאחריה ספסל אבן מוצל שילידו מזרקה קטנה שבנה אחד האפנדים שטיפחו בוסתנים בנחל. הבריכה, האמה והמזרקה יבשים עכשיו ונשאר לנו רק לדמיין את קול פיכפוך המים במקום זה. נמשיך עוד כמה דקות ונוכל לראות משמאלנו בוסתן שרשות הטבע והגנים מטפחת בשיטות מסורתיות. ובו עצי אגוז, שקד, זית, תפוח ועוד. בנחל עמוד טופחו בוסתנים במשך מאות שנים ולכן עד היום נוכל להבחין בעצי פרי רבים שצומחים בתוך החורש הטבעי.

נחל עמוד עליון

מיד לאחר הבוסתן ייפתח הנוף היפה של הנחל הקניוני ונוכל אפילו להבחין בפאתיה של צפת. נמשיך ונרד לעבר ערוץ הנחל עד שנגיע אל מבנה המבטשה המשופץ – שם נוכל לספר את הסיפור שלעיל.

בסמוך לבנין המבטשה נחצה את הנחל ונתחבר לשביל השחור שמתפתל במעלה הנחל מעברו השני. נפנה שמאלה ונמשיך עוד כמה עשרות מטרים עד שנגיע לחלקו הקסום והכייפי ביותר של הנחל – אזור בו מספר רב של בריכות יפות בצל עצי דולב אדירי המימדים. זה המקום לעצור, לנוח ולשכשך במים הצוננים… היופי, השקט והרוגע יחדרו אל תוך הנשמה.

מכאן נשוב בשביל השחור אל עין יקים ועוד מאמץ קטן יביאנו חזרה לחנית השמורה שם יש שירותים וקיוסק.

מומלץ לערוך את הטיול הזה במהלך ימי החול ואז תמצאו עצמכם כמעט לבד ב"גן העדן" של נחל עמוד עליון…

מה עוד כדאי באזור?

  • הכפר גוש חלב (ג'יש) על מסעדותיו המצוינות ובהן מסעדת אל-ליאלי, מסעדת הר-מירון, מסעדת זחלאווי
  • קיבוץ סאסא ובו פארק החבלים הנהדר "אתגר בהר", וגלידה בוזה (עם סדנאות להכנת גלידה לילדים)
  • העיר צפת על סמטאותיה הקסומות
  • הצימרים וחדרי האירוח של אמירים ושפר

עוד מאמרים שאולי יענינו אתכם:

טיולי מים בצפוןסיור בצפתסיור בהר כנען וצפת

אם בא לכם טיול מודרך –
מוזמנים לראות את הטיולים הקרובים שלנו – הקליקו כאן >>>
או צרו קשר ונארגן לכם טיול פרטי.

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
Picture of עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

רוצים את ההטבה?

ממלאים את הפרטים ומקבלים את קופון ההטבה בדוא"ל:

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
דילוג לתוכן