חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מפלי פרוד – טיול יפה קצר ומיוחד

במשך שבועות ספורים בחורף ובאביב יש זרימה מרנינה באשדות של מפלי פרוד. זמן נפלא לצאת לטבע לטיול חורפי קצר ולבקר באחת מפנינות החן של הגליל.

כשמפלי פרוד זורמים זה אחד המראות היפים והמלבבים של הגליל. מים רבים מדלגים להם בעליצות על מדרגות הסלע בדרכם מטה לאורך חלקו העליון של נחל צלמון. את הזרימה עוטף חורש אלונים טבעי המשולב בחורש אורנים נטוע המקנים למקום יופי ואינטימיות. פעמים רבות ערפל קל מהלך בין העצים ויוצר הרגשה נהדרת כאילו מתהלכים בתוך ערוץ קסום החבוי באלפים באירופה.


הסיפור של מפלי פרוד

אך מעבר ליופיו הרב של המקום לנחל יש גם סיפור העושה אותו שונה ומיוחד מבין נחלי ארצנו.

מקורו של הנחל בעין רמיאל אשר בצפונו של מושב שפר. המעיין עצמו יוצא מנקבה ונאסף לבריכה רבועה. רוב ימות השנה שפיעתו של המעיין קטנה ואין מספיק מים שיצרו זרימה מהבריכה אל מורד הנחל. אך במשך ימים או שבועות ספורים במהלך השנה (לרוב בינואר-פברואר) כשמאגרי המים התת-קרקעיים מתמלאים פורץ המעיין בעוז ושפע מים נובעים ממנו והם אלו המזינים את הזרימה בנחל.

עין רמיאל הוא מעיין קארסטי שמגיע מתוך מבוך עצום של חללים תת-קרקעיים בתוך סלעי הגיר והדולומיט של הרי מירון אשר המים המיסו במשך עשרות מיליוני שנים. מעיינות מסוג זה ידועים בכך שאחוז הגיר המומס במימיהם גבוה מאוד ועל כן כאשר הם זורמים במורד על מדרגות הסלע, הגיר שבקרבם מתגבש מחדש ומדפן את סלעי הערוץ בשכבת טרוורטין המכונה בעברית נטף נחלים (ממש בדומה לאבנית המצפה את תחתית הקומקום שלכם). הטרוורטין  שמתגבש במורד הנחל הוא בעל צבע צהבהב-אדמדם והוא זה המקנה למפלים בחלק זה של הנחל את צורתם ואופיים יוצאי הדופן.

בנוסף לשני אלו יש עוד תופעה גיאולוגית מרתקות בנחל זה הקשורה לכיווני מהלכו. תופעה זו קשורה לעובדה שחלקו העליון של נחל צלמון בו אנו מטיילים זורם דרומה עד בקעת חנניה (מדרום לכביש 85)  ואז פונה מערבה. בעידנים קדומים הוא המשיך לזרום מערבה והתחבר לנחל חילזון ועימו הגיע לים התיכון. אך כיום מהלכו מקבל תפנית נוספת בקרבת הכפר ראס אל עין וזורם דרומה ואחר כך מזרחה!! ולבסוף מגיע לכנרת מדרום לקיבוץ גינוסר. הסיבה לשינוי זה קשורה בעובדה שהשבר הסורי-אפריקאי הוא תופעה מאוחרת מבחינה גיאולוגית ("רק" כ-15 מיליון שנים) והוא יצר בסיס סחיפה נמוך מאוד ממזרח. הנחלים שנפלו אל תוך השבר העמוק הזה יצרו מפלים שעם הזמן "התחתרו לאחור" עד אשר פגשו בנחלים אחרים, קדומים יותר, שזרמו מערבה. עם הגעתם לאפיקים אלו ובגלל שהערוץ שלהם עמוק יותר המים מהנחלים האחרים החלו לזרום אליהם. תופעה זו נקראית "שביית נחלים" ונחל צלמון הוא דוגמא נפלאה לתופעה מענינת זו. לכן המים שאתם רואים באשדות הגיעו בעבר הרחוק לים התיכון אך כיום הם מעדיפים את הכנרת…

מתי מפלי פרוד זורמים?

רבים שואלים אותי אם יש מים במפלים? האם הם זורמים עכשיו?
היות שאינני נמצא בהם ברמה היומית הנה כמה כללי אצבע שיעזרו לכם לדעת תשובה משוערת:

 1. על פי רוב הזרימות תהינה בחודשים ינואר-פברואר בלבד – בתלות בכמויות הגשם שירדו באזור באותה שנה.
 2. טוענים שעין רמיאל יתחיל לזרום (וליצור זרימה איתנה במפלים) לאחר הצטברות  של כ-420 מ"מ גשם באותה שנה. איך תדעו זאת? לצערי אין לי דרך קלה ובטוחה לדעת זאת – אבל תוכלו להיכנס לאתר השרות המטאורולוגי לעמוד מדידות הגשם כאן >>> https://ims.gov.il/he/AccumulatedRain ,בוחרים מימין "מצטבר מתחילת העונה" ותקבלו את התוצאות מכל תחנות המדידה בארץ שיופיעו במפה. מהעדר תחנת מדידה במקום תעשו ממוצע בין תחנות המדידה הקרובות ביותר – חרשים, צפת-הר כנען ועמיעד-קיבוץ. ממוצע זה יתן לכם הבנה כללית לגבי השאלה אם כבר עברנו את סף 400 המ"מ המצטברים. לא מדע מדויק אבל הכי טוב שיש….
 3. נכון ל-2.4.23 יש זרימה עונתית במפלי פרוד! במפלים העליונים אין זרימה.

איך מטיילים למפלי פרוד?

שתי אפשרויות עיקריות לטיול בנחל: מעגלית וקצרה או חד-כיוונית וארוכה יותר. ויש גם בונוס.

האפשרות הקלה – אל מפלי פרוד בלבד

באפשרות הקלה הגיעו לחניון שפר, הנמצא מצפון לפיתול החד בכביש בין אמירים לקיבוץ פרוד (בוויז: חניון שפר). החנו את הרכב בחניה וצאו צפונה במעלה הנחל לאורך השביל המסומן כחול. כבר אחרי כ-100 מטר יתגלה לכם המראה המלבב של האשדות. מי שרוצה עוד יכול להמשיך  בעליה לאורך השביל הכחול עד שכמות תמונות הסלפי יספקו אותו. ואז תחזרו באותה הדרך לחניון. פיקניק קצר או קפה שחור על הגזיה ישלימו את החוויה.

האפשרות הקשה – ממושב שפר למפלי פרוד

באפשרות השניה יש להחנות רכב אחד בחניון שפר ורכב שני במושב שפר ליד עין רמיאל. הטיול במקרה זה יהיה לאורך השביל הכחול בין שתי הנקודות לאורך כ-1.5 ק"מ כאשר פער הגבהים הוא כ-170 מ' כלומר תלול למדי. תוכלו כמובן ללכת בירידה אך "מביני דבר" טוענים שדווקא העליה עדיפה כי אז יופיו המרהיב של הנחל יהיה כל העת מול עינכם. לבחירתכם.

תוספת לטיול – קבר נחמיה העמסוני ושרידי הכפר  פארודיה

למהדרין ולמדקדקין בהלכות הטיול יש אפשרות לבונוס כתוספת! תוכלו להמשיך במורד הנחל, לחצות את הכביש במנהרה ולרדת עוד כ-0.7 ק"מ נוספים על שביל נוח למדי עד שתגיעו לשני מפלים גדולים ומרשימים (כ-3 מ' גובהם) בקצה השביל. גם חלק זה של הנחל מרהיב במיוחד בימים בהם יש זרימה חזקה בנחל.
בחלק זה תעברו גם ליד ציון קבר נחמיה העמסוני ושרידים של הכפר הערבי הנטוש פארודיה שהיה כאן עד 1948 ובהם גם שרידי תחנת קמח ואמות מים שהובילו אליה. עם סיום הירידה (שימו לב למערות היפות בצד הדרך) שובו על עיקבותיכם. ניתן מעט לקצר ולהקל את תקפיצו את הרכבים  מחניון שפר לחלק זה של הנחל (ימינה בכביש הגישה לקיבוץ פרוד).

איפה אוכלים? (למי שלא בוחרים באופצית הפיקניק)

 • בעין אל אסאד – יש שתי מסעדות נחמדות הפעילות בשבתות
 • בכפר ראמה – יש שפע מסעדות מצוינות. באופן אישי אני ממליץ על מסעדת עזבה, חומוס אבו ראמי. וכמובן שווארמה מפגש הגליל לחובבי הז'אנר
 • באמירים – מסעדות צמחויות וטבעוניות

אם בא לכם טיול מודרך –
מוזמנים לראות את הטיולים הקרובים שלנו – הקליקו כאן >>>
או צרו קשר ונארגן לכם טיול פרטי.

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

5 תגובות

 1. עשיתי בדיוק מה שכתוב בהמלצה ונהנתי מאוד.
  התחברתי לווצאפ וקיבלתי מענה טלםוני בשבת
  לא ברור מאליו.
  המון תודה על ההמלצה ויותר מכך על הזמינות

 2. הי עמרי,
  תודה על אתר ידידותי ומעשיר.
  אנו שוקלים לעשות טיול עצמאי [קשישים] למפלי פרוד בפורים -אמצע מרץ, האם יש סיכוי ל'מפלים שוצפים'?
  תודה על המידע

  1. בוקר טוב מרים
   נכון לסוף השבוע האחרון המפלים שופצים וגועשים.
   סיכוי גבוה שיהיו גם בסוף השבוע של פורים מאחר ועדייין יורד גשם באזורינו.
   נשמח לשמוע איך היה הטיול

 3. אני רוצה לעשות את הטיול בעוד כחודש 3/4, האם יש סיכוי שיהיה מים, או שאני עלול לפספס. (בשנה שעברה עשיתי את נחל עמוד בתאריך זה והיה הרבה מים, האם יש קשר בין הדברים?)

  1. שלום ישראל,
   אומנם אין לי וודאות בענין – אבל הסבירות היא שיהיו מים והמפלים יזרמו.
   שיהיה בהצלחה ובכיף!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים את ההטבה?

ממלאים את הפרטים ומקבלים את קופון ההטבה בדוא"ל:

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
דילוג לתוכן