חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סיור לקיבוץ חניתה – חומה, מגדל, זכוכית וגראפה

סביב קיבוץ חניתה שפע אפשרויות סיור שמתאימות לקיץ: מסיפור "חומה ומגדל" המרתק, דרך טיולים ביער חניתה, לגימת גרפה מסמיקת לחיים ועוד.

סיפור "חומה ומגדל" בחניתה

ב-21 במרץ 1938 החל מבצע "העליה לחניתה". כ-400 איש חדורי מוטיבציה החלו לפרוץ דרך מכביש הצפון אל חניתה-תחתית ולהעלות לשם ציוד רב. עם ערב עמד במקום מחנה קטן מוקף חומה ובמרכזו מגדל. כ-100 אנשים, חברי "פלוגת הכובשים", נותרו במחנה שהותקף עוד באותו הערב כמו גם בימים הבאים לאחר מכן. 10 מהמתישבים נהרגו, אך עד ה-8 באפריל הצליחו לדלג ולהעביר את המחנה ל"בית האבן" בנקודת הקבע – שם נמצא קיבוץ חניתה עד היום.

homamigdallogo   Screenshot 249

העליה לחניתה הפכה להיות הסמל המוכר ביותר של יישובי "חומה המגדל" למרות שלא היתה הראשונה (זכות זו שמורה לתל-עמל). המבצע הפך להיות כה מוכר בגלל שה"נקודה" הוקמה בתוך שטח ללא ישובים יהודים והרחק מעבר לכביש הצפון, משום שחניתה עמדה בהתקפות מהיום הראשון להיווסדה ויכלה להם וגם משום שראשי היישוב ואיתם צלמים ועיתונאים התלוו למבצע. קצת יחסי ציבור אף פעם לא מזיקים…

מאז 1938 התבססה חניתה על גבול הצפון והפכה להיות קיבוץ תוסס ומשגשג. לצידה עלו על הקרקע בתחילה איילון ומצובה ובהמשך יתר יישובי האזור שיצרו את מפת היישובים כפי שאנו מכירים היום.

 

אפשרויות סיור וטיול באזור חניתהScreenshot 251

בחניתה ובסביבתה מספר לא קטן של אתרים ומסלולים מומלצים שיכולים להתאים לכל הרכב משפחתי ולכל סגנון טיול ואשר מתאימים גם לימי הקיץ.

חניתה תחתית – אתר חומה ומגדל

אתר זה ממוקם בדיוק במקום שבו התקיימה "העליה לחניתה", ויש בו מגדל עץ גבוה, עליו יכולים לטפס לתצפית נאה. המגדל מוקף בחלקו חומת עץ במתכונת יישובי חומה ומגדל ובסמוך למגדל אנדרטה המנציחה את עשרת הנופלים בהגנה על חניתה. בקרבת מקום בחורש, שפע שולחנות קק"ל המיועדים לפיקניקים.
איך מגיעים? עולים משלומי לעבר חניתה, ובאחר מעיקולי הדרך פונים ימינה לפי השילוט.

שביל מעגלי  בנחל הבאר

ניתן לצאת לטיול מעגלי יפה בחורש הצפוף של יער חניתה. הטיול לאורך כ-2 ק"מ יארך בין שעה-לשעתיים ורובו יהיה בצל. השביל המסומן בירוק, מתחיל מול המגדל ויורד אל מבנה ישן מבטון ובו שרידי משאבת-הבאר שסיפקה מים לחניתה. המשך השביל במורד הוואדי היפהפה והמוצל. לאחר כקילומטר עוזב השביל את הנחל ומטפס ימינה (מערבה) ואיתו צועדים בחורש אורנים נטוע עד שנגיע בחזרה לנקודת ההתחלה.

עין כובשים ובוסתן ג'ולי הראל

עין כובשים הוא מעיין שכבה קטן ששימש בתחילה את מתישבי חניתה אך בגלל שפיעתו המועטה ננטש. בשנים האחרונות המעיין שוקם ע"י הקק"ל והפל לפינת חמד מקסימה. סביבת המעיין מוצלת וסמוך למעיין ניצב שולחן פיקניק מאבן. בריכת אבן קטנה אוגרת את מי המעיין, מאפשרת לחיות הבר לשתות ממנה ומזרימה אותם (בחורף ובאביב) במורד ההר לעבר בוסתן-ג'ולי.
הבוסתן, ניטע לזכרה של ג'ולי הראל, רעייתו של יוסי הראל, מפקדה של ספינת המעפילים "אקסודוס", ומי שהיה חלק "מפלוגת הכובשים" מקימי חניתה. הבוסתן נטוע עצי חרוב גדולים ומלא שולחנות פיקניק. יש  גישה למקום ברכב על דרך עפר שיוצאת מהכביש כ-50 מ' אחרי הפניה לאתר חומה ומגדל.

מוזיאון חומה ומגדל בחניתה

"מוזיאון חומה ומגדל" נמצא בתוך קיבוץ חניתה (פתוח בימים א'-ו' עד הצהריים) הוא מוזיאון קטן, יפה ומרתק. הוא שוכן בחלקו ב"בית האבן", מבנה מהמאה ה-19 שבנוי על כנסיה ביזנטית ובו שהתגוררו ראשוני חניתה. במוזיאון מוצגים מרתקים רבים מתקופת המנדט הבריטי, פסיפסים נדירים מהתקופה הביזנטית ואף, תאמינו או לא, עורו של הנמר האחרון שניצוד בגליל בשנת 1965! לאחר מאבק פיסי קשה עם רועה בדואי מערב אל עראמשה.

מצפור יהודה שביט

המצפור, לזכרו של יהודה שביט, שכיהן כראש המועצה האזורית מטה אשר, בנוי בנקודה המעניקה תצפית מרהיבה על הגליל המערבי כולו כולל רכס הסולם, קיבוץ ראש הנקרה, אי חוף אכזיב, חיפה והכרמל, מצובה, כברי, וכמובן – מרחבי יער חניתה המשתרעים למרגלות המצפור.
איך להגיע למצפור? נוסעים משלומי לכיוון קיבוץ חניתה (כביש 8990). חולפים על פני הכניסה לאתר חומה ומגדל ביער וממשיכים בכביש עוד כ-900 מטר. כאן פונים ימינה מהכביש העולה לחניתה ונוסעים בדרך סלולה כחצי קילומטר ומגיעים לתצפית.

מזקקת הבוטיק – יוליוס

מזקקת יוליוס הוקמה בשנת 2008 ומייצרת גראפה, שנאפס, ג'ין ועוד מוצרי אלכוהול איכותיים במיוחד. הזיקוק נעשה במתקן זיקוק גרמני שנבנה במיוחד לכאן וביחד עם תהליכי ייצור קפדניים הנאמנים לעקרונות הקיימות מביא לכל שכל בקבוק הינו יצירה חד פעמית. מומלץ מאוד לחובבי האלכוהול.
בימי חמישי ושישי ובתיאום מראש (050-8880858) ניתן לבקר במקום לטעימות ואפילו לארוחה קלה. המזקקה נמצאת בתוך קיבוץ חניתה אל מול נוף נפלא.

אומנות בזכוכית – קלדרון אמ.די.

קלדרון אם.די בע"מ הוא סטודיו, מרכז מבקרים ומפעל לעיצוב ולייצור זכוכית בעבודת יד, המייצר כלי זכוכית מרהיבים ואיכותיים במיוחד. המעצב המוביל הוא דני קלדרון, פסל ומעצב בזכוכית, בוגר ומקים המסלול לזכוכית באקדמיה לאמנות בצלאל אשר ביחד עם אישתו מיכל (תושבי כפר ורדים) הקימו את המפעל שתוצרתו זוכה להצלחה והערכה רבה בארץ ובעולם.
ניתן לבוא ולבקר בגלריה המציגה את עבודות המפעל, לפגוש את דני ומיכל קלדרון ולשמוע על קורותיהם ותהליכי היצירה ואף להנות מחנות הגלריה. הביקור הינו לקבוצות ובתיאום מראש 04-9823030

 

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
Picture of עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים את ההטבה?

ממלאים את הפרטים ומקבלים את קופון ההטבה בדוא"ל:

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
דילוג לתוכן