חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ואדי חביז – ערוץ המשפחה (נחל כזיב עליון)

נחל כזיב, הארוך בנחלי הגליל המערבי מקיף בקשת גדולה את הר זבול והכפר חורפיש. חלק זה של נחל כזיב – מרהיב ומיוחד. נובעים לאורכו 5 מעיינות ויש בו שפע של פינות חמד ונקודות מוצלות לצד גבים מלאי מים. לשמחתנו הנחל שהזרים בעבר לא מעט שפכים, הוסדר וכיום מימיו נקיים.
הטיול לאורכו של ואדי חביז מבטיח חוויה נהדרת של יופי וכייף!

סיפור המקום

נבי סאבאלן הצדיק, מחשובי מפיצי הדת הדרוזית במאה ה-11, ברח והתחבא במערה קטנה בפסגת הר זבול סביבה נבנה בהמשך מקאם (מקום קדוש) חשוב ומוכר. רודפיו של הצדיק, שראו בו כופר באיסלאם, הגיעו מדרום במטרה לעשות בו שפטים אך הנחל שמקיף את ההר נחלץ לעזרת הצדיק ויצר חומת מים ושטפון אדיר כסוהר (חאביז בערבית) השומר על המתחם הקדוש. הרודפים אבדו – אך שמו של חלק זה של נחל כזיב משמר את הנס הגדול שאירע בו.

לנחל כזיב המתחיל בעין הזקן בקרבת הר הלל במרומי הרי מירון – ארבעה חלקים. הראשון על גוש הרי מירון ובו מספר ערוצים מנקזים את מערבו של הרכס. השני, הריהו ואדי חאביז, הוא המקום בו ערוצים אלו מתחברים ומקיפים בקשת גדולה את הר זבול. השלישי הוא מרכזו של הנחל בו קניון אדיר חורץ את השטח ובו נובעים מעינות גדולים וכיום יש בו זרימה כל השנה והרביעי הוא  החלק בו הנחל עובר את מישור חוף הגליל עד שנשפך לים מצפון לתל אכזיב. החלק השלישי, המפורסם והנהדר כולל מעינות גדולים ומים זורמים, קשה מאוד לטיול משום שמחייב ירידות ועליות תלולות ולכן ואדי חביז שהוא נגיש וקל יחסית לטיול מהווה תחליף הולם ומומלץ מאוד לטיולי משפחות נעימים.

מסלול הטיול הואדי חביז

את הטיול מומלץ להתחיל במזרח הכפר חורפיש בחניה מוסדרת שהוקמה בתחילת המסלול (הנחיות הגעה בהמשך). מכאן צועדים כק"מ לפי סימון שבילים כחול עד לעין חותם המקסים. הדרך לשם קלה ויפה כאשר משמאל (ממזרח) מגיע נחל כזיב ושביל ירוק שבא מנחל מורן. במקום שתי נביעות ששימשו כמקור המים הראשי של האזור. מעל הגדולה יותר מבנה אבן נאה שתוכו נובע המעיין ולצידו שוקת עבור העדרים. שמו של המעיין בפי אנשי חורפיש "עין אל מאזריב" (מעיין הצינורות) זאת משום שממנו נלקחו מים בצינורות את הבוסתנים שבמורד הנחל. עין חותם הוא מעיין איתן הנובע כל השנה. סביב המעיין שפע פינות חמד מוצלות והוא מקום נהדר  (!) למנוחה והתרגעות. מי שמחפש טיול מעגלי, קצר וקליל ממש – יחזור על עקבותיו אל הרכב המחכה בחניה.

מהמעיין עולה השביל הכחול אל חורבת חותם הביזנטית, בה שרידי מבנים רבים, וממשיך לאורך ההר אל הכפר פקיעין. אך אנו נעבור עכשיו לשביל המסומן בירוק ואיתו נמשיך לאורך הואדי

הקטע הבא של הנחל, כ-1.5 ק"מ אורכו, יפיפה ומוצל. בדרך חורש מקסים ואף כרמי זיתים עתיקים. אנו נעבור ליד עוד שני מעיינות קטנים: עין זבול ועין טבעת. כאן הואדי מתעקל לאיטו צפונה וממשיך עוד כ-2.5 עד למפגש עם הכבוש ליד גשר אלקוש הישן (כיום הגשר ע"ש של אל"מ נביה מרעי ז"ל) שם מסתיים הטיול. בדרך נעבור ליד מעיין קטן נוסף – עין רטט, ובהמשך מערה קארסטית עמוקה (זהירות!) ששמה מערת דושה. על פי האגדה המקומית מי שנכנס כאן למערה סופו שיצא במערת פער שליד סאסא…

אפשרויות הטיול בנחל

אפשרות ראשונה

טיול חד כיווני מהחניה בכפר חורפיש אל גשר אלקוש או בכיוון ההפוך. טיול כזה מחייב כמובן הקפצת רכבים. אורך של מסלול זה כ-5.3 ק"מ, רמת הקושי שלו קלה עד בינונית והוא יארך כ-3 שעות (תלוי כמה זמן תתענגו על פינות החמד בדרך…)

אפשרות שניה

טיול מעגלי לעין חותם וחזרה. כ-2 ק"מ בלבד.

אפשרויות טיול נוספות

ארוכות וקשות יותר הן לשלב את הנחל במסלולים אחרים שמגיעים אליו: אופציה אחת לרדת את נחל מורן (או לחליפין את נחל נריה) ולהמשיך במסלול שתואר לעיל. אופציה שניה היא להתחיל בפקיעין ללכת את השביל הכחול על הר פקיעין לחורבת חותם ולקנח בואדי חביז. מי שיבחר באופציה זו ויטייל ממש בימים הקרובים (מאי) יש סיכון שיוכל למצוא פרחי שושן צחור הגדלים על הר פקיעין.

איך מגיעים לנקודת ההחלה?

נכנסים לחורפיש ממערב. עוברים את סמבובק הארזים וגם את הצומת שלאחריו. ממשיכים בנסיעה איטית מזרחה ופונים בפניה השניה ימינה. שימו לב לסימון שבילים כחול שמופיע על עמודי החשמל. התפתלו לפי הסימון הכחול עד שתגיעו לחניה ולתחילת המסלול.

איפה אוכלים?

בכפר חורפיש יש שפע אפשרויות: 2 מאפיות סמבוסק מוכרות, חומוס ג'ובראן, פיתה דרוזית של כאוכב ועוד מסעדות לרוב.

אם בא לכם טיול מודרך –
מוזמנים לראות את הטיולים הקרובים שלנו – הקליקו כאן >>>
או צרו קשר ונארגן לכם טיול פרטי.

 

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
Picture of עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים את ההטבה?

ממלאים את הפרטים ומקבלים את קופון ההטבה בדוא"ל:

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
דילוג לתוכן