חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חג המולד 2023

מדריך לאירועי חג המולד 2023 בישראל

חג המולד שחל ב-25 בדצמבר הוא השיא של תקופה שלמה בת כחודש בה חוגגים ברחבי העולם הנוצרי ומציינים את לידתו של ישו. גם בישראל מציינות הקהילות הנוצריות את חג המולד בשלל אורות, תהלוכות, שווקי כריסמס ואירועי שונים שנותנים גם לנו בישראל הזדמנות להרגיש חו"ל בטווח נסיעה קצר מהבית.

ריכזנו כאן, במדריך זה, מידע רב עבורכם על חג המולד: על מקורות החג  ומנהגיו, על המקומות השונים הארץ בהם ניתן לראות שווקי כריסמס ולחוש את אוירת החג ועל האירועים השונים שיערכו במהלך השבועות סביב חג המולד. שימו לב גם לעצות הזהב שריכזנו כאן מניסיוננו ויקלו עליכם מאוד.
המידע ילך ויתעדכן ככל שהחג יתקרב ותאריכי האירועים יקבעו ויפורסמו בכל אחד מהמקומות.

מאחלים לכם שתהנו ותרגישו חו"ל בישראל…

העץ בנצרת

מה חוגגים בכריסמס?

חג המולד
סצנת חגהמולד הלקוחה מהברית החדשה

חג המולד הוא חג נוצרי המציין את מועד לידתו של ישוע בבית לחם כאשר סביב הלידה המסופר בברית החדשה מוצג ב"סצנת הלידה" המוצגת בכנסיות, בכיכרות ובבתים הפרטיים. אך חג-המולד הוא למעשה הוא הרבה יותר מסיפור הלידה. הכריסמס הוא אחד מחגי-האור הנחוגים בשיא החורף בסמוך ליום הקצר בשנה, ומבחינה זאת הוא דומה לחנוכה. אנשים מתקופות קדומות ציינו בחגיגות את העובדה שאורך היום מפסיק להתקשר ומתחיל להתארך (זה קורה ב21 בדצמבר). סביב חגיגות אלו נכנסו תכנים דתיים ואחרים ממקורות קדטמים שונים שהביאו לצורה בה חג-המולד נחוג בימינו ברחבי העולם הנוצרי. יש לציין כי מועד החג שונה בין הפלגים הנוצריים – כאשר הקתולים והפרוטסטנטים חוגגים ב-25 בדצמבר ואילו מרבית האורתודוקסים ב-7 בינואר כך שתקופת החג מתארכת עד מחצית ינואר. 
הסבר והרחבה על מקורות החג, מועדיו ומנהגיו תוכלו לקרוא כאן >>>

שווקי כריסמס 2023

איך חוגגים את חג המולד? כריסמס

יש מנהגים רבים אופיניים לכריסמס. הנה העיקריים בהם:

 • מיסות ותפילות בכנסיות
 • סעודה משפחתית – בלילה של ה-24 בדצמבר וביום שלמחרת. 
 • עץ חג המולד – המוצג בכיכרות ובחצרות הכנסיות וגם בבתים הפרטיים – כאשר שם נוהגים להצפין מתנות לאורחים ולילדים. את העצים נוהגים להדליק עם אורות בוהקים בטקס רב רושם כשבועיים לפני החג.
 • סצנת חג המולד – מוצגת לרוב ליד העץ ומספרת את סיפור הלידה, ואיתה הסמים האחרים כמו כוכב בית לחם המחומש.
 • אורות צבעוניים – מיליונים נורות מאירות את המרחב הציבורי בשלל צבעים ומשחקי אור
 • תהלוכות ומצעדים – בהם נוטלים חלק גם אנשי הכנסיה וגם אנשים מהקהילה בהם בולטים בני הנוער – ובמיוחד תזמורות הנוער.
 • סנטה-קלאוס – דמות מיתולוגית הלבושה אדום ובעלת זקן לבן ארוך המגיעה לחלק מתנות לידלים כשהיא רכובה על מזחלת שלג הרתומה לאילי הצפון
 • שווקי כריסמס – מהמאפשיינים הבולטים של החד – כאשר מוקמים שווקים זמניים ברחבי העיר ובהם נמכרים כל סממני החג וסמליו. זו גם הזדמנות לעונת הסיילים הגדולים בבתי המסחר המושכים אליהם קונים רבים… (היכן מתקיימים שווקי כריסמס בישראל תוכלו לקרוא בהמשך המאמר)

עצות זהב – למטיילים לחגיגות הכריסמס 2023 בישראל

מנסיוננו העשיר בטיולי חג-המולד ומהכרותנו העמוקה עם האתרים בהם הוא נחוג, ובמיוחד בגליל, הנה מספר עצות זהב שיחסכו לכם זמן רב ועצבים… במיוחד אם אתם עם ילדים:

 1. להגיע לפני או אחרי שבוע חג המולד. השבוע של ה-24 בחודש הוא העמוס ביותר ולעיתים יש דוחק רב, פקקי תנועה ועומס בכל המקומות, וזה נכון בעיקר לערים כגון נצרת. קחו בחשבון שרוב האתרים יהיו מקושטים ומוכנים לחג כבר מתחילת דצמבר ועד אמצע ינואר. אז אם אין לכם סיבה ספציפית לבקר דווקא בשבוע החג – מומלץ להגיע לפחות שבוע קודם או אחר כך. היופי והאוירה דומים ואילו הדוחק נמוך בהרבה.
 2. לבדוק מראש על שעות ומועדי האירועים. כל העיריות והמועצות השונות מפרסמים את מועדי האירועים שלהם (שווקי חג המולד, תהלוכות, טקסי הדלקת העץ ועוד). כדא לחפש את המידע הזה מראש ולתכנן בהתאם, כאן באתר שלנו – נשתדל לעדכן את המידע כמיטב יכולתנו כאשר המידע יפורסם.
 3. הכנה לגבי חניה ופקקים. בעיקר בערים (נצרת, חיפה, ירושלים) העזרו באתרי האנטרנט של העיריות כדי לדעת איפה ניתן לחנות. אם אתם מגיעים בשיא ימי החג ובעיקר בימי חמישי – מוצ"ש, קחו בחשבון פקקים והיו סבלניים.
 4. מומלץ עם הדרכה. אפשר כמובן לטייל לבד ולחוש את אוירת החג, אבל יש יתרון רב בביקור באתרי חג המולד במסגרת טיול מודרך גם משום שתקבלו הסבר מקיף ומידע רלוונטי על החג ומנהגיו, על העיר או הכפר בו תבקרו וגם משום שהמדריכים יכוונו אותם לכל האתרים השווים ביקור, ידעו להפנות למסעדות הנכונות, למנוע מכם לעמוד בפקקים יתר על המידה וידאגו שהחוויה תהיה טובה ומעשירה.
 5. ביגוד חם! קחו בחשבון גשם וקור והתלבשו בהתאם משום שאתם צפויים להיות בחוץ זמן רב.

איפה חוגגים כריסמס בישראל?

בישראל חיים כ-200 אלף נוצרים ברובם ערבים השייכים לכנסיה היוונית-קתולית  (כ-50%) והיוונית-אורתודוקסית (כ-25%) ומיעוטם חברי הקהילות ומהממסדים הכנסייתיים של יתר 10 העדות הנוצריות המוכרות בארץ. כל אלו חוגגים כריסמס ברוב עם והדר בכל מקומות הישוב שלהם.

על כן האתרים הראשיים בהם תוכלו לחוש את אוירת החג הינם נצרת, כפרי הגליל, חיפה וירושליים

 האורות והקישוטים מושכים בשנים האחרונות מבקרים מכל הארץ להגיע ולהנות מאירוח ומאוירה מיוחדת. נסיעה קצרה ואפשר להרגיש קצת חו"ל בישראל.
הקהילות הנוצריות השונות מתחרות ביניהן בשנים האחרונות ומשפרות משנה לשנה את החוויה. עצי חג המולד גבוהים כל שנה קצת יותר והתאורה משתכללת והופכת מרהיבה אף יותר מבעבר. בנצרת וברוב כפרי הנוצרים בגליל יש כיום גם שווקי חג מולד ואירועים שונים במהלך מספר שבועות שמטרתם   למשוך תיירות פנים ולהנות מהביקוש הגואה.

להלן סקירה קצרה של איפה חוגגים ומה שניתן לראות במהלך תקופת חג המולד 2023:

נצרת כריסמס 2023

נצרת, העיר הערבית הגדולה בישראל, שבה נמצאת כנסיית הבשורה, היא לב חגיגות חג המולד בארץ.%D7%AA%D7%94%D7%9C%D7%95%D7%9B%D7%AA %D7%97%D7%92 %D7%94%D7%9E%D7%95%D7%9C%D7%93 %D7%91%D7%A0%D7%A6%D7%A8%D7%AA
עירית נצרת "מתחה" את החגיגות מתחילת דצמבר ועד אמצע ינואר ומקיימת שפע אירועים בעיר. החל מעצי חג מולד, שווקי כריסמס, מצעדים מרשימים ועד לפסטיבל ליטורגי.
את כל הפרטים תמצאו באתר העירייה.

קבלו המלצה חמה ממני – תתכננו את הביקור שלכם בנצרת לשובות מחוץ לשבוע חג המולד עצמו. העיר יפה באותה מידה – אך העומס פחות בהרבה.

סיור כריסמס בנצרת

למעונינים לטייל בנצרת בתקופת חג המולד הכנו 3 אפשרויות טובות:

 1. טיולים פתוחים לקהל: תוכלו להצטרף לאחד הטיולים המודרכים שלנו שיערכו בתאריכים רבים מה-7/12 ועד ה-4/1. הטיולים בני 2.5 שעות עם מורי דרך מוסמכים  שיכללו גם ביקור בכנסית המולד וגם… טעימת כנאפה וכובע סנטה מתנה לכל משתתף. לפרטים מלאים והרשמה – היכנסו לכאן >>>
 2. טיולים פרטיים לקבוצות: נוכל לארגן טיול פרטי מודרך ומותאם עבורכם עם מורה דרך מוסמך . מתאים לקבוצות בכל הגדלים ואפילו אם אתם זוג. לפרטים מלאים והעברת פרטים – הקליקו כאן >>>
 3. ** חדש וחדשני ** טיול כריסמס עצמאי עם הדרכה בטלפון הנייד שלכם. אין צורך לתאם או לקבוע מראש. מטיילים באופן עצמאי בזמן שלכם ובקצב שלכם בעזרת הדרכה עשירה במידע באפליקציה בנייד. לכל הפרטים על הסיור ולרישום – הקליקו כאן >>>

כריסמס בכפרי הגליל

ברחבי הגליל ישנן קהילות נוצריות רבות בכפרים שונים. חלקם כפרים שכל תושביהם נוצרים כמו מעיליא ופסוטה ורובם כפרים מעורבים (כמו תרשיחא, גוש חלב וכפר יאסיף) שבהם קהילות נוצריות קטנות שגם הן מציינות את החג. להלן סקירה של האפשרויות לטיולי כריסמס בכפרי הגליל:

מעיליא – כריסמס 2023

מעיליא  הוא כפר מרהיב שכל תושביו מהעדה היוונית קתולית. במעיליא יש הרבה מה לראות בתקופת הכריסמס, בעיקר באזור הכנסיה והמבצר הצלבני, שם מתקיים שוק כריסמס וסביבו פעילות ערה מאוד עם דוכנים, מופעיםאורות צבעוניים בכריסמס ופעילויות לכל הגילאים. תאריכים סופיים טרם פורסמו – ולכן מופיעים כאן  מועדים משוערים.

 • שוק כריסמס עם פעילויות רבות לכל המשפחה יערך בימים שלפני החג.
 • ב 24.12  תתקיים התהלוכה המסורתית והססגונית שתתחיל בבית הספר היסודי ותסתיים ברחבת הכנסייה.
 • ב 25.12 תיערך המיסה החגיגית בכנסייה בשעות הבוקר.

סיור כריסמס במעיליא

גם השנה אנו מציעים טיולי חג-מולד למעיליא:

 1. טיולים פתוחים לקהל: תוכלו להצטרף סיורי חג המולד המודרכים שלנו שיערכו בכמה מועדים במהלך דצמבר. הסיור עובר בכמה אתרים מרתקים בכפר וכולל טעימות ואפילו וכובע סנטה מתנה לכל משתתף… לפרטים מלאים והרשמה – היכנסו לכאן >>>
 2. טיולים פרטיים לקבוצות: נוכל לארגן טיול פרטי מודרך ומותאם עבורכם עם מורה דרך מוסמך . מתאים לקבוצות בכל הגדלים . לפרטים מלאים והעברת פרטים – הקליקו כאן >>>

פסוטה – כריסמס 2023

פסוטה הוא כפר מקסים שתושביו יוונים-קתולים  ומאד מומלץ לבקר בו בתקופת הכריסמס. שוק הכריסמס הנודע שלו מתקיים לרוב שלושה ימים בתקופת החג (תאריכים יפורסמו בקרוב) וכולל שלל דוכנים, אוכל טוב, מופעי נגינה, ריקוד, ושירה כולל מופעים של זמרים מקצועיים.

סיור כריסמס בפסוטה

נוכל לארגן לקבוצות בכל הגדלים טיול פרטי בפסוטה ובאזור כולל מפגשים ואוכל. באם אתם מעונינים בסיור כריסמס בפסוטה – השאירו את הפרטים שלכם כאן >>>

גוש חלב – כריסמס 2023

הכפר גוש חלב (ג'יש) מיוחד בכך שיש בו קהילה מרונית גדולה. זהו הכפר היחיד בו יש כנסיות של העדה המיוחדת הזו המשתמשת לתפילה בשפ הארמית. סיור בגוש חלב, בו חיים גם מוסלמים ונוצרים קתולים, הוא חוויה מיוחדת ושונה. הכפר מוכר גם בקולינריה הטובה שלו…

גם בגוש חלב יש מספר אירועים לרגל החג אותם נפרסם כאן כאשר המועדים יתבררו.

סיור כריסמס בגוש חלב

נוכל לארגן עבור קבוצות בכל הגדלים טיולי כריסמס פרטיים בכפר ג'יש (גוש חלב) בכל חודש החג.  אם סיור כריסמס בגוש חלב מענין אתכם – השאירו כאן את הפרטים שלכם  >>>

כפר יאסיף – כריסמס 2023

בכפר יאסיף חיות זו לצד זו שלוש קהילות נוצריות: קתולים, אורתודוקסים ובפטיסטים. זו הזדמנות לעמוד על ההבדלים בין העדות השונות ולהנות מסיפור הכפר המרתק בתקופת חג המולד.

סיור כריסמס בכפר יאסיף

ניתן לארגן עבורכם סיור כריסמס פרטי בכפר יאסיף ולהכיר כפר מרתק. 
באם אתם מתענינים בסיור כריסמס בכפר יאסיף – השאירו כאן את הפרטים שלכם  >>>

עכו העתיקה – אולמות האבירים

גם בעכו העתיקה, בה יש מספר קהילה נוצריות כנסיות מרתקות ופעילות, יחגגו את חג המולד. מיצג כריסמס מרהיב ייתקיים זו השנה השנה בחצר אולמות האבירים ולצידו שוק חנוכריסמס שיכלול דוכנים, סיור חופשי באולמות, מוסיקה ואווירת חג כללית. הזדמנות להנות מסיור נפלא בעכו העתיקה באוירת הכריסמס
מועדי האירוע יפורסמו בקרוב 

סיור כריסמס בעכו העתיקה

מעונינים בסיור כריסמס בעכו העתיקה? השאירו כאן את הפרטים שלכם  >>>

כפרים נוספים בגליל בהם ניתן לבקר ולחוש את אוירת חג המולד הינם: תרשיחא , סחנין, עיבלין ועוד. 

כריסמס בחיפה

חיפה שהיא עיר מעורבת מציינת את חג-המולד במסגרת החג של החגים במושבה הגרמנית. "החג של החגים" מתקיים זו השנה ה-30 והפך להיות פסטיבל ססגוני, עשיר ומקסים. חוויה של ממש. הפסטיבל מציין את המגוון התרבותי בישראל בכלל ובחיפה בפרט באמצעות שפע של אירועים ממקומות שונים ובשפות שונות. במסגרת הפסטיבל יערכו מופעי חוצות, אמנות, תרבות, מוסיקה, תהלוכת סנטה ויריד חנוכריסמס חגיגי במיוחד.
החג של החגים ייערך השנה בין ה-7 ל-23 בדצמבר.

פרטים מלאים ותוכניה – תפורסם הקרוב ואז נעלה את הפרטים גם כאן.

סיור כריסמס בחיפה

נוכל לארגן לקבוצות סיור כריסמס בחיפה שיכלול בנוסף לחג של החגים ג טעימות וביקורים באתרים באזור. באם אתם מתענינים בסיור כריסמס בחיפה – השאירו כאן את פרטיכם  >>>

כריסמס בירושלים

בירושלים בה עשרות כנסיות  וקהילות נוצריות מגוונות נחוג חג המולד ברוב עם והדר בכמה מוקדים. לב החגיגות ברובע הנוצרי בעיר העתיקה – ליד השער החדש וחומות העיר.  קישוטי החג מרהיבים והאוירה יוצאת דופן.

תוכניות החג בירושלים יפורסמו בקרוב ע"י העיריה וגורמים נוספים – ונביא אותן כאן בשמחה לכשיפורסמו.

סיור כריסמס בירושלים

מעונינים בסיור כריסמס בירושלים? השאירו כאן את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם  >>>

רוצים לטייל איתנו? מוזמנים לפנות אלינו

אנא הזינו את פרטיכם ופרטו איפה תרצו לטייל, מתי, כמה אנשים וכל פרט שתרצו שנדע:
 

עוד על מקורות ומנהגי הכריסמס

חג המולד הוא חג נוצרי המציין את מועד לידתו של ישוע בבית לחם.
על פי המסופר בברית החדשה, משפחתו של ישו שחיה בנצרת שבגליל, הלכה לבית לחם, משם הגיע יוסף אביו המאמץ, להשתתף במפקד אוכלוסין עליו פקדו הרומאים. שם כרעה מרים ללדת וחשה למערה, אסם או בית וילדה כשמסביבה חיות המשק, שור וחמור, ואת הילוד היא הכניסה לאבוס.חג המולד
על פי המסופר "כוכב בית לחם" המחומש הוביל קבוצת רועים אל מקום הלידה לאחר שהמלאך גבריאל בישר להם על לידתו של משיח. גם שלושה קוסמים הגיעו מקצווי ארץ למקום הלידה והביאו עימם מתנות.

את כל הדמויות הללו תוכלו לראות ב"סצנת חג המולד" המוצגת בחזית הכנסיות ברחבי העולם ואף בחנויות ובבתים פרטיים המקדישים תשומת לב רבה לכל הפרטים.
שימו לב שרבים מקפידים להשאיר את האבוס ריק עד ה-25 בדצמבר, מועד לידתו של ישוע, ורק אז למלא אותו בפסל של תינוק.

מועד חג המולד שונה בין הכנסיות השונות בשל שינויים שחלו בין הלוח היוליאני המקורי הלוח הגרגוריאני הנהוג כיום. הקתולים והפרוטסטנטים וחלק מהאורתודוקסים מציינים את חג המולד ב-25 בחודש דצמבר. כנסיות מזרחיות אורתודוקסיות אחרות מציינות את המועד ב-7 בינואר ובתאריכים נוספים במהלך ינואר, כך שתקופת חג המולד מסתיימת למעשה במחצית ינואר.

חג המולד – לא רק מהנצרות

למרות הסיפור מהברית החדשה וסמלי החג הלקוחים ממנו, חלק גדול ממקורות חג המולד עתיקים ומגיעים ממקורות נוספים רבים.כריסמס
חג המולד, בדומה לחנוכה, הוא חלק מחגי האור שמציינים את יום ההיפוך הצפוני – המועד בשנה בו היום הוא הקצר ביותר והלילה הארוך ביותר אשר חל ב-21 בדצמבר. העובדה שמיום זה והלאה הימים מתארכים היא סיבה למסיבה. מסורות של חגים אלו מוכרים בתרבויות רבות. למשל הרומאים הקדמונים ציינו את חג ה"סטורנליה" לכבודו של האל סטורן אל החקלאות בהילולה שהסתיימה במועד זה. במסגרת הילולה זו נהגו להחליף מתנות. חגים שיועדו לאלים נוספים בתרבויות שונות קשורים למועד זה: מיתרה אל השמש הפרסי, הורוס אל השמש המצרי, דיוניסוס היווני ואפילו קרישנה ההודי. אימוץ תאריך זה על ידי הנצרות הקל בזמנו על קבלת הדת החדשה בקרב הפגאנים. גם בתלמוד יש מדרש המתאר את השמחה בתחילת התארכות היום כאחד ממקורות חג החנוכה שגם בו האש והאור מרכזיים.

כך יוצא שסמלי חג המולד ומנהגיו מגיעים ממקורות שונים. חלקם מהברית החדשה ועולם הכנסיות שכוללים גם את המיסה בערב חג המולד והארוחה המשפחתית בצהרי החג. חלקם מהמקורות הרומאיים והפגניים השונים. למשל עץ חג המולד מגיע ממסורות נורדיות וגרמניות מחג בשם יול. התאורה המרהיבה ברחובות– היא מסורת חדשה יותר המגיעה מניו יורק של תחילת המאה העשרים. מיסיס ובתי כלבו אחרים החלו לקשט את הרחובות בתאורה מושכת ובעקבותיהם הופץ המנהג והפך להיות אולי המאפיין הבולט ביותר של חג המולד. דמותו של "סנטה קלאוס" שנוהגים לזהות עם ניקולאס הקדוש מהמאה הרביעית באסיה הקטנה שהיה ידוע בטוב ליבו, גם היא מופיעה ברוב המקומות ומהווה מאופיין בולט של החג.

רוצים את ההטבה?

ממלאים את הפרטים ומקבלים את קופון ההטבה בדוא"ל:

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
דילוג לתוכן